Akut koroner sendrom düşünülen hastalarda ultra sensitif troponin-I'nın mortaliteyi belirlemedeki değeri
The value of ultra-sensitive troponin-I in determining mortality in patients with suspected acute coronary syndrome
- Tez No: 623005
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU KARTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Koroner arter hastalıkları Türkiye ve Dünya genelinde ölüm sebeplerinin başında yer almaktadır. Koroner arter hastalığının acil serviste karşılaşma biçimi olan akut koroner sendromlara bağlı mortalite ve morbiditenin yüksek olması bu hasta grubunun acil değerlendirilmesini daha da önemli duruma getirmektedir. Bu araştırmada acil serviste akut koroner sendrom değerlendirilmesinde kullanılan ultra sensitif troponinin tüm nedenli mortaliteyi belirlemedeki değeri araştırıldı. Bu çalışma Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi'ne 1 Temmuz 2018 - 30 Haziran 2019 tarihleri arasında başvuran hastaların kayıtları geriye dönük incelenerek gerçekleştirildi. Akut koroner sendrom ön tanısıyla troponin testi istenen ve değeri 0,06-0,10 ng/mL aralığında tespit edilen hastalar çalışmaya dahil edildi (normal < 0,06 ng/mL). Çalışmaya dahil edilen hastalar Ulusal Ölüm Bildirim Sistemi'nden tarandı ve ölen hastalar belirlendi. Çalışma periyodunda 591 hasta için 1029 troponin değeri ölçümü olduğu tespit edildi. Çalışmaya ilk troponin sonuçları dahil edildi. Yaş ortalaması 64,51±15,55 yıl ve 368'i erkek (% 62,26), 223'ü kadındı (%37,73). 168 (%28,43) hastanın öldüğü, bunların 51'inin acil servisten taburcu edildiği anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease is the leading cause of death in Turkey and the world. The high mortality and morbidity due to acute coronary syndromes makes the evaluation of this patient group even more significant in the emergency departments. In this study, the value of ultra-sensitive troponin to determine all cause mortality in the emergency department is studied. This study was carried out retrospectively by examining the patient records who presented to the Emergency Department of Akdeniz University Hospital between July 1, 2018 and June 30, 2019. Patients whose troponin levels were oredered with an initial diagnosis of acute coronary syndrome and whose values were in the range of 0.06 - 0.10 ng/mL were included in the study. The patients included in the study were screened from the National Death Reporting System and the patients who died were identified. During the study period, 1029 troponin tests were analized for 591 patients. The results of the first troponin were included in the study. The average age was 64.51±15.55 years and 368 of these patients were men (62.26%), 223 were women (37.73%). It is found that 168 (28.43%) of the patients died and 51 of them were discharged from the emergency department. A statistically significant relationship was determined between death and diabetes mellitus (p< 0.022). According to the regression analysis applied for the study group; the history of diabetes mellitus, hypertension and hyperlipidemia was found significant in mortality. Ultra-sensitive troponin level is effective in determining mortality in patients in the emergency department. Studies for lower thresholds of troponin will increase the sensitivity.