Sivas Yıldızeli yöresi düz dokuma yaygıları
Plain weaving of Sivas Yıldızeli region
- Tez No: 550887
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk-İslam Sanatları Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sivas yöresinde el sanatları oldukça gelişmiş durumdadır. Bu sanatlar içinde de dokumacılığın önemli bir yeri vardır. Dokumacılıkta köklü bir geçmişe sahip olan Yıldızeli yöresine ait düz dokuma yaygıları incelenmiştir. Bu dokumalar motif, renk, ölçü, kompozisyon açısından değerlendirilmiştir. Bu amaçla sekiz köyden toplanan 36 adet dokuma örneği incelenmiştir. Kimlik bilgileri oluşturulmuş, dokuma sahiplerinin verdiği bilgiler ışığında tarihlendirme yapılmıştır. Yaygın kullanılan motifler ve çizimleri verilmiştir. Dokuma örneklerinin çizimleri bilgisayar programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Handcraft is very developed in Sivas region. Weaving has an important position in these arts. Plain weaving of Yıldızeli region which has a long history in weaving has been examined. These weavings were evaluated in terms of motif, color, size and composition. For this purpose, 36 weaving samples collected from eight villages were investigated. Identity information and dated were created according to the information given by the weaving owners. Commonly used motifs and drawings are given. Drawings of weaving samples were performed by computer program