The effects of plyometric training in normobaric hypoxia on body composition, anaerobic performance, strength and explosive power
Normobarik hipokside uygulanan pliometri antrenmanın vücut kompozisyonu, anaerobik performans, kuvvet ve patlayıcı güç üzerine etkileri
- Tez No: 550888
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SETTAR KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın amacı, hipoksi ve normoksideki pliometri antrenmanın vücut kompozisyonu, sıçrama ve sprint performansı, Wingate anaerobik güç testi ve izokinetik kuvvet testi sonuçları üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmada, 23 erkek beden eğitimi öğrencisi (Yaş = 20.39 ± 2.02) gönüllü olarak yer almıştır, ve PTH (hipokside pliometri antrenmanı) grubu (n = 8), PTN (normokside pliometri antrenmanı) grubu (n = 7) ve Kontrol grubu (n = 8) olmak üzere 3 gruba rastgele yöntemle ayrılmıştır. PTH grubu, pliometri antrenmanını, portatif hipoksik jeneratöre (Everest Summit II, Hypoxia, NY, ABD) bağlı bir yüz maskesi ile normobarik hipoksik ortam sağlanarak (3.536 m) 8 hafta boyunca haftada 3 gün uygularken, PTN grubu aynı antrenman programını normoksi ortamda uyguladı. PTH grubunda Countermovement-jump (aktif-sıçrama) (%14.80), Squat-jump (squat-sıçrama) (%16.06), Drop-jump (düşerek-sıçrama) yüksekliği (%15.97), düşerek-sıçrama yerle temas süresi (%5.36), Reaktif kuvvet indeksi (%10) ve Sprint (%3.42) değerlerinde anlamlı farklılık bulunurken, PTN grubunda sadece Countermovement-jump (%8.55) ve Sprint (%2.58) değerleri anlamlı bulunmuştur. Wingate sonuçlarına göre, maksimum güç (PTH'de 60.53W (%7.72), PTN'de 46.14W (%6.09)) ve rölatif maksimum güç (PTH'de 0.89W/kg (%7.89), PTN'de 0.81W/kg (%7.05)) değerlerinde hem PTH hem de PTN grubunda anlamlı artış bulunmuştur. Sağ bacakta, 60°/sn hızda Fleks.maxTork (%15.69) ve Fleks. maksimum güç (%18) değerinde ve 180°/sn hızda Fleks.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is comparing the effects of plyometric training in hypoxia and normoxia on body composition, jump and sprint performance, Wingate anaerobic power and isokinetic strength test results. 23 male volunteers from physical education students (Age=20.39±2.02) participated and were randomly divided into Plyometric training in Hypoxia (PTH)(n=8), Plyometric training in Normoxia (PTN)(n=7) and Control (n=8) groups. While PTH performed plyometric training under normobaric hypoxic conditions (3.536m) with using a face mask attached to a portable hypoxic generator 3 days/week for 8 weeks, PTN performed the same training in normoxic condition. While significant differences were found in Countermovement-jump (14.80%), Squat-jump (16.06%), Dropjump height (15.97%), Drop-jump contact-time (5.36%), Reactive-Strength-Index (10%) and Sprint (3.42%) in PTH, only variables of Countermovement-jump (8.55%) and Sprint (2.58%) were found to be significant in PTN. According to Wingate results, significant increase was found in peak power both in PTH by 60.53W (7.72%) and PTN by 46.14W (6.09%), and in relative peak power both in PTH by 0.89W/kg (7.89%) and in PTN by 0.81W/kg (7.05%).