Resim sanatında çizgisel anlatım bağlamında şehir teması
City theme in the painting art in the context of expression by line
- Tez No: 550890
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DALKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
“Resim Sanatında Çizgisel Anlatım Bağlamında Şehir Teması”konulu tez çalışması kapsamında çizgisel anlatım bağlamında şehir temasının resim sanatındaki kullanımına dair örneklerin araştırılması amaçlanmıştır. Zira, içerisinde yaşanılan şehir birçok resim sanatçısını etkisi altına almıştır. Ayrıca söz konusu sanatçıların birçoğu eserlerini üretirken şehrin geometrik yapısına uygun olan çizgiyi kullanmayı tercih etmişlerdir. Bu tercih bir kısım sanatçıyı isteyerek bir kısım sanatçıyı da farkında olmadan da olsa kendisine dâhil etmektedir. Hızla gelişmekte olan şehirlerin resmedilmesinde çizgi sıkça kullanılan resim sanatı ögelerinden biri olduğundan, çizgisel anlatım bağlamında şehir temasına ait kavramların araştırılması ve söz konusu çizgisel anlatım bağlamında şehir temasının resim sanatındaki yansımalarına ait örneklerin tespit edilerek bulgu ve yorumlarına ait sonuçların bir başlık altında toplanması, ilgili literatüre katkıda bulunulması ve bu yolla alan araştırmacılarına yeni bir kaynak oluşturulmasının oldukça önem arz ettiği düşünülmüştür. Türkiye'de şehirleşme Cumhuriyet dönemiyle (1923) birlikte başlasa da 1950'li yıllarla birlikte ivme kazandığı ve söz konusu ivmeye koşut olarak Türk resim sanatında da artan bir ilgiyle ele alındığı görüldüğünden araştırma, Türk resim sanatında 1950-2019 yılları arasındaki çizgisel anlatım bağlamında çalışılmış şehir temalı eser örnekleriyle sınırlandırılmıştır. Araştırma kapsamında Batı resim sanatından seçilen örneklerin Türk resim sanatı ile eşdeğer kıyaslama yapılabilmesi adına 1950-2019 yılları arasındaki çizgisel anlatım bağlamında şehir temalı eserler üreten, Batı resim sanatı içerisinde, Mark Bradford, Julie Mehretu ve Dion Archibald'ın, Türk resim sanatı içerisinde ise Devrim Erbil, Mustafa Pilevneli, Ahmet Şinasi İşler ve Yiğit Yazıcı'nın bazı eser örneklerine yer verilmiştir. Araştırma kapsamında Büşra Gönül Demirci'nin kişisel uygulama çalışmalarının analizlerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study which is named as“City Theme In The Painting Art In The Context Of Expression By Line”is to investigate the examples of the use of city theme in the art of painting in the context of linear expression. Because, the city lived in has influenced many painting artist. In addition, many of the artists in question preferred to use the line which is suitable for the geometric structure of the city. This choise includes artists to itself, some of them are willingly some of them are not. In this context, the line is one of the most commonly used element in the art of painting in the drawing of rapidly developing cities. For this reason, it is thought to be important to investigate the concepts of city theme in the context of linear expression and to determine the examples of the reflections of city theme in the art of painting and to collect the results of their findings and comments under a title, to contribute to the related literature and to create a new source for the field researchers in this way. In Turkey, urbanization that started with foundation of republic (1923) it is accelerated after 1950s and parallel to this acceleration, Turkish painting art is also highly interested. Thus, this research is limited with example of paintings linear expression of city theme between 1950-2019. Within the scope of the research, in order to make equal comparison with Turkish art of painting, Yvonne Jackquette, Mark Bradford, Julie Mehretu and Dion Archibald from Western painting artists, who created city-themed works in the context of linear expression between the years 1950-2019 and Devrim Erbil, Mustafa Pilevneli, Ahmet Şinasi İşler ve Yiğit Yazıcı's selected samples were examined. It has been a reference for the selected artists to be preferred for the study due to stable working attitudes within the scope of research. Within the scope of the study, Büşra Gönül Demirci's analyzes of personal practice studies are also included.