Maya üretilen bir fermentörün dinamik matris kontrolü
  1. Tez No: 55093
  2. Yazar: SULTAN ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VECİHİ PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
II MAYA ÜRETİLEN BİR FERMENTÖRUN DİNAMİK MATRİS KONTROLÜ (Yüksek Lisans Tezi) Sultan ÜNVER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1996 OZ Yapılan çalışmada S.Cerevisiae mayası üretilen bir bioreaktörün dinamiği ve kontrolü, teorik ve deneysel olarak araştırılmıştır. DMC kontrol sistemlerinin tasarım ve algoritmaları geliştirilmiştir. Bu algoritmalara sistem model ve çözümleri ilave edilerek etkin bir kontrol tasarımı bioreaktör için uygulanmıştır. Kontrol sistemleri için gerekli olan parametreler su deneyleri ile hesaplanmıştır. Önce PID, İMCİ ve DMC kontrol sistemleri ile su deneyleri yapılmış ve etkinlikleri gözlenmiştir. S.Cerevisiae mayasımn maksimum düzeyde üretilebilmesi için optimal şart deneyleri yapılmıştır. Önce sıcaklık ve pH'm maksimum ve minimum değerleri için bir sistem matrisi oluşturulmuştur. Bundan sonra Box- Wilson ;, Dik Yokuş Yöntemi ile optimal koşullar hesaplanmıştır. Bulunan bu optimal ^ şartlarda deney yapılarak teorik hesaplamanın geçerliliği gözlenmiştir. Daha ?- sonra bioreaktör içi sıcaklığı üç farklı kontrol sistemi ile kontrol edilmiştir.^; ; Sonuçlar deneysel ve teorik olarak karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu : 603.02.02 Anahtar Kelimeler : Kesikli bioreaktör, İMCİ kontrol, PID kontrol, DMC kontrol, Box-Wilson Sayfa Adedi : 130 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Vecihi PAMUK ^ r -1- ;
Özet (Çeviri)
Ill DYNAMIC MATRIX CONTROL OF A FERMENTOR CONTAINING YEAST CULTURE (M.Sc. Thesis) Sultan ÜNVER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1996 ABSTRACT In this work, the dynamic and control of the bioreactor in which S.Cerevisiae has been produced was investigated both theoretically and experimentally. The design and algorithms of the DMC control system was developed. By adding the system, models and their solution to this algorithm, an efficient control design was applied for the bioreactor. The parameters that necessary for the control systems were calculated from the water experiments. Previously, water experiments were done by using the PID, IMC and DMC control systems and than their effectiveness was observed. To produce the S.Cerevisiae at a maximum level, optimal condition experiments have been done. After the system matris was contributed with respect to maximum and minimum level of the temperature and pH, the gradient method of Box- Wilson was used to determine the optimal condition. In order to observe the validity of the theoretic calcu lation experiments were made at determined optimal conditions. After that the temperature of the bioreactor was controlled with three different control systems. All results were compared experimentally and theoretically. Science code : 603.02.02 Key Words : Batch bioreactor, IMC1, PID control, DMC, Box-Wilson Page number : 130 Adviser : Doç.Dr. Vecihi PAMUK