Ege Bölgesinde sigara bağımlılığı bulunan bireylerin bağlanma ve psikolojik semptomları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between attachment and psychological symptoms of addicted smokers in Aegean Region of Turkey
- Tez No: 550940
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BOZBUĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Ege Bölgesinde yaşayan kişilerin sigara bağımlılığı, psikolojik semptomları ve bağlanma özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Ege Bölgesinde ikamet eden 3200 kişi (1607 kadın, 1593 erkek) katılımcı olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak Soysodemografik Bilgi Formu, Kısa Semptom Envanteri ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II kullanılmıştır. Ölçekler aracılığı ile toplanan veriler Anova ve Regresyon analizleri ile incelenmiş olup varyans analizlerinden elde edilen sonuçlarda sigara kullanım miktarına göre bireylerin psikolojik semptomları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Ayrıca katılımcıların kaygılı ve kaçıngan bağlanma özellikleri ile sigara kullanımları arasında anlamlı fark mevcuttur. Regresyon analizlerinde olumsuz benlik, somatizasyon ve hostilite değişkenlerinin günlük sigara kullanım adedini yordama açısından anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca kaçıngan bağlanma ile günlük sigara kullanım miktarı arasında da bir ilişki mevcuttur. Sonuç olarak olumsuz benlik, hostilite, somatizasyon ve kaçıngan bağlanma ile sigara kullanımı arasında bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between cigarette addiction, psychological symptoms and attachment. For this purpose, 3200 people residing in the Eagean Region were included in the study as participants. The data were collected by using Sociodemographic Information Form, Brief Symptom Inventory and Experiences in Close Relationships-Revised (ECR-R) and subjected to both Anova and Regression analyzes. According to the results that obtained from the variance analyzes, there is a significant difference between the number of cigarettes participants consumed a day, attachment-related avoidance and psychological symptoms of participants. As a result of regression analyzes it was shown that negative self concept, hostility, somatization and attachement-related avoidance were significantly associated with cigarette smoking.