Türk toplumunda Ege bölgesinde EGFR ve ALK mutasyonu ve klinikopatololojik özellliklerin korelasyonu
Egfr and alk mutation in The aegean region in turkish society and correlation of clinicopathological properties
- Tez No: 522811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KÖMÜRCÜOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Bu araştırmada Türk toplumunda Ege Bölgesi'nde yaşayan KHDAK hastalarında EGFR ekzon 18, 19, 20, 21 ekzon mutasyonları ve ALK analizi ile klinikopatolojik özellikleri ve prognozun kıyaslanması amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: EGFR ekzon 18,19,20 ve 21 mutasyonları hastalara ait parafin bloklardan (her hasta için yaklaşık 5 µ büyüklüğünden en az 3 kesit) alınan örneklerden“QIAamp DNA FFPE Tissue kit”(Qiagen, ABD) kullanılarak her bir reaksiyon tüpü başına 15-20 ng olacak şekilde DNA izolasyonu yapıldı. Elde edilen örnekler ile Rotor Gene sistemi kullanılarak RT-PCR aşaması gerçekleştirildi. Mutasyon saptama aşamasında her bir örnek için EGFR G719x, EGFR T790M, EGFR S768I, EGFR ex20ins, EGFR L858R, EGFR L861Q, EGFR ex19del ve EGFR ctrl olmak üzere 8 farklı karışım çoğaltıldı. RT-PCR aşaması Rotor gene sistemi ile gerçekleştirildi. Analiz aşamasında değerlendirme kit içeriğinde yazdığı şekilde ΔCt değerleri hesaplanarak üretici firmanın önerilerine göre gerçekleştirildi. ALK için ise Tümörün parafin bloğundan 4-5 mikronluk kesitler alınıp Mikroskopta dual filtreyle bakıldığında yeniden düzenlenme olmayan nükleuslarda yan yana yeşil ve kırmızı sinyal veya üst üste binmiş sarı görünen yakın sinyaller izlenir. Eğer birbirinden ayrı yeşil- kırmızı sinyallerin“break apart”ve tek kırmızı sinyallerin oranı %15'in üzerindeyse ALK rearrangement'ı pozitif kabul edildi. EGFR ve ALK mutasyon durumu ile klinikopatolojik özellikleri ve prognozu analiz edilmiştir. Sonuçlar: 593 hastadan 63 hastada (%10.6) EGFR mutasyonu saptanmıştır. Mutasyonların dağılımı 2 hastada ekzon 18, 34 hastada ekzon 19, 3 hastada ekzon X 20, 24 hastada ekzon 21 olarak görülmüştür. EGFR mutasyonu olan 63 hastanın 36 sı kadın (%57,14) oranında bulunmuştur, tüm çalışmaya katılan hastaların %21, 6 sının kadın olduğu göz önünde bulundurularak anlamlı fark olduğu görülmüştür (P=0,086). Bizim çalışmamızda mutasyonu olmayan grupta sigara içme yüzdesi %95,5 iken, EGFR mutasyonu olan hastalar arasında ise %11,1 de kalarak anlamlı bir fark olduğu, yani sigara öyküsü ile EGFR mutasyonu arasında negatif korelasyon varlığı saptanmıştır(P=0.005). EGFR mutasyonu ile metastatik bölgeler ve nüks arasında ilişki saptanmamıştır. Yine 593 hasta arasında 19 hastada(%3,2) ALK mutasyonu olduğu görülmüştür. ALK mutasyonu olan 19 hastanın 8 i erkek (%42,1) oranında bulunmuştur. Bizim çalışmamızda mutasyonu olmayan grupta sigara içme yüzdesi %95,5 iken, ALK mutasyonu olan hastalar arasında ise %33,3 de kalarak anlamlı bir fark olduğu, yani sigara içmeyen hastalarda ALK mutasyonunun daha sık olduğu görülmüştür. ALK mutasyonu ile de mutasyonu olmayan veya EGFR mutasyonu olan hastalar arasında metastatik bölgeler veya nüks açısından herhangi bir fark görülmemiştir. Tartışma: Ülkemizde Ege bölgesinde referans göğüs hastalıkları eğitim araştırma hastansinde yapılan çalışmamızda EGFR mutasyon pozitifliği ve ALK mutasyonu pozitifliği Avrupa beyaz ırk ile benzer oranlarda tesbit edildi. EGFR mutasyonu kadın, sigara içmeyenlerde ve adenokarsinom histolojisinde daha sıktır. ALK mutasyonu da çalışmamıza göre aynı şekilde genç yaşta, kadınlarda ve sigara içmeyenlerde daha sık saptanmıştır. EGFR ve ALK mutasyonu olan hastalar mutasyonu olmayanlara göre daha iyi prognoza sahiptir. Sonuçta seçilmiş hastalarda hedefe yönelik tedaviler belirgin yaşam süresi avantajı sağlamasıyla ilk hattan itibaren tedavide yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: In this study, it was aimed to compare clinical features and prognosis of EGFR exon 18, 19, 20, 21 exon mutations and ALK analysis in NSCLC patients. Patients and Methods: EGFR exon 18, 19, 20 and 21 mutations were screened using the“QIAamp DNA FFPE Tissue kit”(Qiagen, USA) from samples taken from diseased paraffin blocks (at least 3 sections from approximately 5 μ size for each patient) DNA isolation was performed as 15-20 ng per tube. For mutation screening,“Easy EGFR”(Diatech, Italy) kit was used. For the first step of the study, the mixture was prepared by pipetting and spin-centrifuging to prepare 10 μL of Taq Premix 920, 4 μL of water and 1 μL of EGFR ctrl mix for each reaction for DNA control. Distribute 15 μl of the mixture to the reaction tubes and dispense 5 μl of distilled water for negative control and 5 μl of EGFR Pos for positive control. Ctrl II and 5 μl of sample DNA for patients. RT-PCR steps were performed using the Rotor Gene system with the samples obtained. According to this, the samples with Ct values 20-31 in the green channel were taken to the second stage by considering the DNA quality as appropriate. Eight different mixtures of EGFR G719x, EGFR T790M, EGFR S768I, EGFR ex20ins, EGFR L858R, EGFR L861Q, EGFR ex19del and EGFR ctrl were amplified for each sample during the mutation detection step. Negative control distilled water and positive control EGFR Pos. Ctrl II was added to work. The RT-PCR step was performed with the Rotor gene system. In the analysis phase, the ΔCt values were calculated as described in the evaluation kit, and were performed according to the manufacturer's recommendations. XII For ALK, 4-5 micron sections were taken from the paraffin block and treated with different temperatures in the solutions in the special kits after the sections were removed with the oven, xylene and alcohol phases. In the so-called special hybrid probe, the DNA chain-stained probes were combined in the nucleus at the tissue section waiting overnight with the probes, and then the preparations were closed with the material to be washed and the nuclei for several hours. After the treatment, the preparations were stored in the dark and minus cold. When viewed with a dual filter in the microscope, non-reoriented nuclei show adjacent green and red signals or close-up yellow appearing in the nucleus. If more than 15% of the green-red signals and the single red signals are separated from each other, the ALK rearrangement is considered positive. EGFR and ALK mutation status and clinicopathologic features and prognosis were analyzed. Results: EGFR mutation was detected in 63 patients (10.6%) from 593 patients. The distribution of mutations was exon 18 in 2 patients, exon 19 in 34 patients, exon 20 in 3 patients and exon 21 in 24 patients. EGFR was found in 36 patients (57.14%) of 63 patients with mutation and it was found that 21.6% of the patients who participated in the study had a significant difference (P = 0.086). In our study, there was a significant difference (95.5%) between smoking and non-mutation group and 11.1% among patients with EGFR mutation, ie negative correlation between smoking history and EGFR mutation (P = 0.005). There was no relationship between EGFR mutation and metastatic regions and recurrence. Among the 593 patients, ALK mutation was found in 19 patients (3.2%). Eight of the 19 patients with ALK mutation were male (42.1%). In our study, the percentage of smoking was 95.5% in the non-mutation group, while it was 33.3% in the ALK mutation patients, meaning that the ALK mutation was more frequent in non-smokers. There was no difference in metastatic regions or recurrence between ALK mutation and patients with no mutation or EGFR mutation. XIII Discussion: EGFR mutation is more frequent in women, non-smokers and adenocarcinoma histology. ALK mutation is also more frequent in young, women and non-smokers, according to this study. Patients with EGFR and ALK mutations have good prognosis. Targeted treatment should be used in selected patients.