Bağımsızlık sonrası dönemde Türkmenistan'da milliyetçilik politikaları
Nationalist policies in Turkmenistan after independence
- Tez No: 550983
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Türkmenler asırlar boyu bağımsız ve özgür devlet olma arzusuna diğer Orta Asya devletleri ile birlikte 1991 yılında Sovyetler Birliği egemenliğinden ayrılarak kavuşmuştur. Ancak yeni devlet olmanın getirdiği yeni sorunlar da vardı. Yüzyıllar boyunca özlüğünden uzak kalan Türkmenleri yeniden bir çatı altında toplamak kolay olmadı. Bağımsızlıktan sonra Türkmenistan Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı Saparmurat Niyazov yeni Türkmen devletini kurmakta ve şekillendirmekte önemli bir konuma sahip olmuştur. Niyazov'un milliyetçilik politikalarıyla Sovyetler döneminde kimliğini kaybeden Türkmen kimliğini yenden oluşturma çabaları söz konusu iken Niyazov'un halefi ve günümüzdeki Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov döneminde de bu kültürün devamlılığı sürmektedir. Bu çalışmada Orta Asya ülkesi olan Türkmenistan'ın bağımsızlıktan sonraki milliyetçilik politikaları incelenmiştir. Bağımsızlıktan sonra milliyetçilik politikalarının üzerinde durulurken milliyetçilik politikalarının siyasal, sosyal ve ekonomik alanlarına nüfusu iki cumhurbaşkanı dönemindeki reform ve hükümet programlarıyla karşılaştırılarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The dream of Turkmens to be an independent and free state finally came true with other Central Asian states after withdrawing from Soviet Union's sovereignty in 1991. However, being newly independent state brings new issues within it together. It has not been easy task to gather Turkmens under the same roof which has been away from their sense of essence for centuries. After gaining independence, the first president of the Republic of Turkmenistan, Saparmurat Niyazov, had an important position in establishing and shaping the new Turkmen state. With Niyazov's nationalist policies aimed to recreate the Turkmen identity which was lost under Soviet regime era, while Niyazov's successor and current president Gurbanguli Berdimuhammedov, it can be observed the continuity of this culture. In this study it is examined the nationalist policies of Central Asian country Turkmenistan after gaining its independence. While examining the Turkmenistan's nationalism after independence, it emphasized the influence of nationalism in political, economic and social fields of country by comparing it in two presidents' reforms and government programs.