Çalışanların öz güven ve yaratıcılık düzeylerinin mutlulukları üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik bir alan araştırması
The effect of employees' self confidence and creativity levels on their happiness: A field research
  1. Tez No: 550984
  2. Yazar: AYŞE ECE SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCA SÜRGEVİL DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma; işletmelerde çalışanların öz güven, yaratıcılık ve mutluluk düzeylerinin belirlenmesi ve bu değişkenler arasındaki ilişkinin ölçülerek bir model geliştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Uygulamanın örneklemini, savunma sanayi alanında faaliyet gösteren kamu ve özel sektördeki işletmelerde çalışan beyaz yakalı 212 kişi oluşturmaktadır. Öz güven kavramı; iç ve dış öz güven olarak iki boyutta, yaratıcılık kavramı; öz/günlük yaratıcılık, akademik yaratıcılık, sanatsal yaratıcılık, bilimsel/mekanik yaratıcılık, sanatsal performans yaratıcılığı olarak beş boyutta, mutluluk kavramı ise tek boyutta ele alınmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; öz güvenin alt boyutları olan iç öz güvenin ve dış öz güvenin, öz/günlük yaratıcılık üzerinden dolaylı olarak mutluluğu etkilediği sonucuna ulaşılmakla birlikte, dış öz güvenin ayrıca mutluluk üzerinde doğrudan bir etkisinin de olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of employees' self-confidence and creativity levels on their happiness and to create a model of the relationship between those variables. The sample of implementation is the 212 white-collar employees in the private and public sector in the defense industry. In this context, two sub-dimensions of the concept of self-confidence (internal, external self-confidence), five sub-dimensions of the concept of creativity (self/daily, scholarly, performance, mechanical/science, artistic creativity) and the concept of happiness are handled like a connection with each other. According to the results obtained, it has been concluded that the sub-dimensions of self-confidence which are internal and external self-confidence affect happiness indirectly through self/daily creativity. In addition to this, external self-confidence affects happiness directly.