İş yerinde motivasyon ve performans arasındaki ilişki: Enerji sektörü üzerine bir araştırma
The relationship between motivation and performance in the work place: A research on the energy sector
- Tez No: 551028
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKMEN DERDİYOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Literatürde motivasyon ve performans ilişkisini inceleyen bir çok çalışma olmasına rağmen, enerji sektöründe motivasyon ve performans ilişkisini konu alan çalışma sayısı oldukça azdır. Bu araştırmada, iş yerinde motivasyon ve performans arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu amaçla, araştırmaya katılım gösteren çalışanlarına; motivasyon ve iş performansına yönelik 5'li Likert Ölçekli sorular sorulmuştur. Elde edilen bulgular incelendiğinde; katılımcıların motivasyon ve iş performansları arasında pozitif bir korelasyonun olduğu, diğer bir deyişle, katılımcıların iş yerinde çalışma motivasyonu arttıkça iş performanslarının da arttığı görülmektedir. Ayrıca katılımcıların iş yerindeki çalışma motivasyonlarının üzerinde katılımcıların yaş gruplarının, kurumda ve sektörde çalıştıkları sürenin, yönetici cinsiyetinin, meslek nedeniyle tedavi gerektirecek fiziksel ya da ruhsal bir şiddete maruz kalma durumunun, meslek dışı uğraşı (hobi) ve çalışılan kurumun fiziki koşullarının verimli bir çalışma için uygun olduğunu düşünme durumunun etkili olduğu görülmektedir. Katılımcıların iş yerindeki iş performansını ise katılımcıların iş yeri çalışma ortamının, yöneticilerinin iyi veya kötü olmasının, meslek nedeniyle tedavi gerektirecek fiziksel ya da ruhsal bir şiddete maruz kalma ve iş yerinde sosyal ortam bulunma durumlarının etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Although there are numerous studies which investigate the relationship between motivation and performance, the studies which investigate the relationship between motivation and performance in energy sector are limited. The relationship between motivation and performance in the workplace is investigated in this study. For this aim, 5 point Likert Scale questions about motivation and work performance were asked to workers participating in the study. The findings of the study reveal that there is a positive correlation between the motivation and job performances of the participants, in other words, the work performance of the participants increased as the work motivation at the workplace increased. In addition, it is seen that; age group, active duration in the organization or in the sector, manager gender, exposure to physical or mental violence at the workplace requiring occupational therapy, hobbies and physical conditions of the institution are influential on the work motivation of participants. And the work performance of the participants is affected by working conditions of the workplace, good or bad managers, exposure to physical or mental violence at the workplace requiring occupational therapy and social environment of the workplace.