Türkiye'de endüstri 4.0'ın otomotiv sektörüne yansımaları üzerine bir araştırma
A study on the impact of industry 4.0 on automotive sector in Turkey
- Tez No: 551027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Endüstri 4.0, bütün dünyada sanayi devriminin günümüzde geçirdiği son önemli devrimi simgelemektedir. Teknolojik gelişmenin ve iletişim teknolojilerinin gelişimi, robotik üretim ile birleşerek, üretim anlayışına yeni bir imkan getirmiştir. Endüstri 4.0 teknolojisi, üretim ve imalat açısından düşük maliyet ve yüksek verimlilik sağlayarak, gerek ülkelere gerekse işletmelere ekonomik gelişme ve kalkınma getirecektir. Bu noktada çalışmanın amacı, Türkiye'nin otomotiv sektörünün endüstri 4.0'dan nasıl etkileneceği ve endüstri 4.0'dan beklentiler ve öngörüler üzerine bir inceleme yapmaktır. Dolayısıyla çalışmada endüstri 4.0'ın Türkiye'deki otomotiv sektörüne getirileri ve sağlayacağı imkanları üzerine bir derleme yapılmıştır. Endüstri 4.0'ın yeni bir araştırma konusu olması nedeniyle, çalışma niteliksel boyutta gerçekleşmiştir. Diğer yandan, çalışmanın derleme sonuçları ile gerek literatüre gerekse sektöre faydalı bilgiler sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 symbolizes the last important revolution of the industrial revolution in the world today. The development of technological development and communication technologies, combined with robotics production, has brought a new opportunity to production. Industry 4.0 technology will bring economic development and development to both countries and businesses by providing low cost and high effiency in production and manufacturing. The aim of the study at this point, how to be affected by Turkey's automotive industry, 4.0 and 4.0 form industry expectations and predictions is to do a review on it. Thus, industry 4.0 The study brings to the automotive sector in Turkey and will provide opportunities were made on a compilation. Since Industry 4.0 is a new research topic, the study was realized in a qualitative manner. On the other hand, it is thought that the study will provide useful information for both the literature and the sector.