İşletmelerde örgüt kültürlerinin karşılaştırılmalı incelenmesi
Comparative analysis of organizational cultures in business
  1. Tez No: 551055
  2. Yazar: SAMET ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Örgüt kültürü kavramı işletmelerin ve kurumların üzerinde durdukları önemli bir araştırma konusu olarak düşünülmektedir. Örgüt kültürü üzerine yapılan çalışmalara göre; örgüt kültürünün çok çeşitli işletme çıktı ve olgusunu etkilediği görülmüştür. Bu noktada örgüt kültürü tipi ya da türü bir işletmenin çalışan bağlılığı, çalışan tatmini, yönetim şekli, liderlik tarzı, örgütsel sessizlik durumu gibi önemli kurumsal unsurlarını doğrudan etkileyecektir. Bu çalışmanın amacı işletmelerde farklı örgüt kültürü tip ve modellerinin incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Çalışmada çeşitli örgüt kültürü modelleri ile yapılmış çalışmalar incelenerek, farklı örgüt kültürü tiplerinin nasıl sonuçlar ortaya çıkardığı tartışılacaktır. Çalışmada çeşitli literatür kaynakları incelenerek, farklı örgüt tiplerine yönelik bazı önemli çıkarımlara ulaşılması hedeflenmektedir. Bu bağlamda çalışmanın literatüre teorik bir bakış açısı sunarak faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of organizational culture is thought to be an important research topic that enterprises and institutions emphasize. According to the studies on organizational culture; It has been seen that organizational culture affects a wide range of business output and phenomenon. At this point, organizational culture type or type will directly affect the important corporate elements of a business such as employee commitment, employee satisfaction, management style, leadership style, organizational silence status. The purpose of this study is to examine and compare different organizational culture types and models in enterprises. In this study, the studies on various organizational culture models will be examined and the results of the different types of organizational culture will be discussed. In this study, it is aimed to reach some important inferences about different types of organizations by examining various literature sources. In this context, the study is thought to be useful by presenting a theoretical perspective to the literature.