Trafik kazalarında sürücünün reaksiyon sürecinin önemi ve bu süreyi ölçen test cihazı yapımı
  1. Tez No: 55107
  2. Yazar: DERYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. EMİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
II TRAFİK KAZALARINDA, SÜRÜCÜ'NÜN REAKSİYON SÜRESİNİN ÖNEMİ VE BU SÜREYİ ÖLÇEN TEST CİHAZI YAPIMI Yüksek Lisans Tezi Derya ŞAHİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1996 ÖZET Trafik kazalarının önlenmesi için yapılan araştırmalardan bir tanesi, sürücülerin bireysel özettiklerinin incelenmesidir. Kazalara neden olan sürücü kusurlanmn ortaya çıkarılıp giderilmesi kazaları o oranda azaltacaktır. Trafik kaza istatistikleri, sürücü kusurları ve bunların trafik kazaları içindeki oranlarını içermektedir.Ancak: sürücü davranışlarında önemli rol oynayan“Reaksiyon Süresi”kaza istatistiklerinde sürücü kusur faktörü olarak yeralmamaktadır.Bunun nedeni: böyle bir reaksiyon süresi ölçümünün yapılmıyor olmasıdır. Bu boşluğu doldurmak üzere tasarlanan“Reaksiyon ölçüm Cihazı”: sürücü adaylarına verilen ışıklı uyaranla - uyarana karşılık gelen tepki arasındaki sürenin ölçülmesi ilkesinden hareketle yapılmıştır. Sürücü adayının karşısında bulunan 3 adet ışıklı uyarana karşılık gelen tepkiler önceden belirlenmektedir. Uyaranla aynı anda saymaya başlayan zaman sayacı: doğru tepki butonuna basılmasıyla durmakta ve süreyi ekrana yansıtmaktadır. Ayrıca, cihaz: aynı anda birden fazla butona basılması şeklindeki tepkilerde ikaz ışığı yakarak, istenmeyen tepkilere karşın ölçümün iptali için uyarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill JN TRAFFIC ACCIDENTS, THE IMPORTANCE OF THE REACTION TIMING OF DRIVERS AND PRODUCTION OF THE TEST DEVICE WHICH MEASURES THIS TIMING (M.Sc. Thesis) Derya ŞAHİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCHCNCE AND TECHNOLOGY August 1996 ABSTRACT To examine the individual features of the drivers is, one of the research among researches to prevent traffic accidents. To find out the drivers' mistakes,which lead to accidents, will diminish accidents by this ratio. Traffic accident statistics consist of drivers' mistakes, and ratio of drivers' mistakes in traffic accidents. However ; reaction timing, which is important in driver's behaviour is not considered in statistics of accidents as a driver mistake factor.Because, there is no any effort to measure the Reaction Timing. Reaction Counter Device, was projected to full fill this empty space. It was produced on the principle of measuring the time between lighted warning, which is given to the driver,and reaction to the warning. Reactions to the three pieces of lighted warning are defined before.Warning and Time-meter will count the simultuanesly, in the mean time when you press right reaction button, time -meter will stop, and show the time on the time on the monitor. In adition, device will make warning light on when you press at the same time to more than one reaction button to cancel count unwanted reactions.