Kadmiyum (II) ve nikel (II)'li 3 klor 4 metil anilin tetrasiyanonikel ve klorür bileşiklerinin infra-red ve raman spektroskopileri ile incelenmesi
  1. Tez No: 55108
  2. Yazar: AHMET İLHAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞENAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
KADMİYUM (II) VE NİKEL (ll)'Lİ 3 KLOR 4 METİL ANİLİN TETRASİYANONİKEL VE KLORÜR BİLEŞİKLERİNİN INFRA-RED VE RAMAN SPEKTROSKOPİLERİ İLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) AHMET İLHAN ŞEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 1996 oz Bu çalışmada, M(3 klor 4 metil anilin)2Ni(CN)4 [M=Cd,Ni] metal(II) tetrasiyanonikel ve M(3 klor 4 metil anilin)2Cl2 [M=Cd,Ni] metal(II) klorür bileşikleri ilk kez elde edildi. Elde edilen tetrasiyanonikelli bileşiklerin infra-red ve Raman; klorürlü bileşiklerin ise infra-red spektrumlan kaydedilerek titreşim frekans ve kipleri saptandı. Bileşiklerin liganda(3 klor 4 metil anilin) ait NH2 dalgalanma (wagging) frekanslarında, bileşik oluşumu nedeniyle, serbest ligand molekülünün bu gruba ait frekanslarına göre daha yüksek frekansa kayma gözlendi. Bu kaymaların, metale bağlı olarak değiştiği görüldü. Spektrumlann incelenmesi sonucu, tetrasiyanonikelli bileşiklerin yapılarının [M-Ni(CN)4]ao polimerik tabakalardan oluştuğu düşünüldü. Ligand molekülü bu tabakaların altında ve üstünde yer almakta olup, azot ucundan metale [M=Cd, Ni] bağlanmıştır. Ayrıca klorürlü bileşiklerin yapılarının da polimerik oktahedral olduğu saptandı. Elde edilen tüm bileşiklerin kimyasal analizleri, tetrasiyanonikelli bileşiklerin ise magnetik duygunluk ölçüm sonuçlan verildi. Bilim Kodu : 404.03.01 Anahtar Kelimeler : Hofmann-tipi bileşikler,Infra-red, Raman, 3 klor 4 metil anilin Sayfa Adedi : 53 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Şenay YURDAKUL
Özet (Çeviri)
AN INFRA-RED AND RAMAN SPECTROSCOPIC STUDIES ON CADMIUM (II) AND NICKEL (II) 3 CHLORO 4 METHYL ANILINE TETRACYANONICKELATE AND CHLORIDE COMPLEXES (M.Sc. Thesis) AHMET İLHAN ŞEN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY! 996 ABSTRACT In this study, metal(II) tetracyanonickelate complexes, M(3 chloro 4 methyl aniline)2Ni(CN)4 [M=Cd,Ni] and metal (II) chloride complexes, M(3 chloro 4 methyl aniline)2 Cl2 [M=Cd,Ni] have been prepared for the first time. The infra-red and Raman spectra of metal (II) tetracyanonickelate complexes and the infra-red spectra of metal (II) halide complexes are reported.NHj wagging mode of the coordinated ligand (3 chloro 4 methyl aniline) have upward shifts in frequency compared to those in the free molecule. The shifts are metal dependent. The results of the investigation of spectra, the structure of the tetracyanonickelate complexes consists of polymeric layers of [M-Ni(CN)4]oo. The ligand molecules (3 chloro 4 methyl aniline) bound directly to the metal [M=Cd,Ni] and lie above and below the layers.In addition to the structure of chloride complexes consists of polymeric octahedral configuration. The result of chemical analysis of all the complexes and the results of magnetic susceptibility of tetracyanonickelate complexes are also given Science Code : 404.03.01 Key Words : Hofmann-type complexes,Infra-red, Raman, 3 chloro 4 methyl aniline Page : 53 Supervisor : Assoc. Prof. Şenay YURDAKUL