Yuva kavramının seramik form ve yüzeylere yansıması
The reflection of the concept of the nest on ceramic form and surface
  1. Tez No: 551077
  2. Yazar: DENİZ HASAN
  3. Danışmanlar: PROF. TUĞRUL EMRE FEYZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada yuva kavramının seramik form ve yüzeylere yansıması ele alınmıştır. Yuva ile ilgili seçilen formlar ve yüzeyler seramiğin ana malzemesi olan kilin de özellikleriyle birleşerek yeniden ve yalın bir biçimde yorumlanmıştır. Tezin birinci bölümünde yuva kavramının sözlük anlamı, genel anlamı ve doğada yuva kavramının anlamsal bütünlüğü, toplumlara ve Türk toplumuna göre yuva algısı açıklanmaya çalışılmış ve bir evin yuva olmasını sağlayan etmenler ifade edilmiştir. İkinci bölümde yuva kavramının sanattaki yeri, seramik sanatında yuva kavramının sanat nesneleriyle olan ilişkileri üzerinde durulmuş ve tarihsel gelişimi, değişimi ve bazı sanatsal alanlarda kullanımı incelenmiştir. Seramik sanatında yuva ifadesi başlığı altında, yuva ve yuvayı temsil eden nesnelerin sanatta var olması ele alınmıştır. Çalışmalara yuva ve seramik sanatı ilişkisini farklı açılardan ele alan yaklaşımlarla anlatılmıştır. Üçüncü bölüm yuva kavramının seramik form ve yüzeylere yansıması başlığı altında kişisel uygulamalara ayrılmıştır. Kişisel çalışmaların çıkış noktalarından, teknik ve yöntemlerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the reflection of the nest concept on ceramic forms and surfaces is discussed. The selected forms and surfaces related to the nest are re-examined in a simple and simple manner by combining the properties of clay, the main material of ceramics. In the first chapter of the thesis, the dictionary meaning of the concept of nest, its general meaning and semantic integrity of the concept of nest in nature, the perception of nest according to societies and the Turkish society were tried to be explained and the factors that enabled the nest of a house were expressed. In the second chapter, the relationship between the concept of nest and art objects in ceramic art is emphasized and its historical development, change and its usage in some artistic fields are examined. The existence of objects representing nest and nest in art under the title of nest expression in ceramic art is discussed. The study continued with the approaches that examined the relationship between nest and ceramic art from different angles. The third chapter is divided into personal applications under the title of reflection of the nest concept on ceramic forms and surfaces. The starting point of personal studies, techniques and methods are mentioned.