Günümüz toplumsal hareketlerinin özgün seramik form ve yüzeylere yansıması
The reflection of contemporary social movements on the original ceramic forms and surface
- Tez No: 551076
- Danışmanlar: PROF. TUĞRUL EMRE FEYZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çağlar boyunca sanat çeşitli şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Tarihsel süreç içinde çeşitli faktörlere bağlı olarak fikirsel ve biçimsel olarak değişim göstermiştir. Bu bağlamda toplumsal alanda yaşanan adaletsizliklere bağlı olarak ortaya çıkan toplumsal hareket kavramı birçok alanda olduğu gibi sanat alanında da çeşitli değişikliklerin oluşmasına zemin hazırlamıştır. Birey olarak toplumsal alanda var olan sanatçının yaşanılan olaylara karşı sanat yoluyla bir duruş sergilemesi olağandır. Değişen toplumla birlikte sanat da kendine yeni bir alan oluşturmuştur. Toplumsal hareketlerin içinde sanatın konumu düşünüldüğünde, süreç öncesinde haber veren bir kimliğe bürünen, süreç içerisinde aktif rol oynayan ve süreç sonunda eleştiren ya da ön plana çıkaran görünüm sergiler. Bu çalışmada evrensel anlamda etkili olmuş bazı toplumsal hareketleri ele alarak bunların sanatçıları nasıl etkiledikleri ve çeşitli sanat dallarına olan etkilerine değinilerek seramik sanatına olan yansımaları detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout the ages, art has appeared in various forms. In the historical process, depending on various factors, it has changed intellectually and formally. In this context, the concept of social movement which emerged due to the injustices experienced in society has paved the way for various changes in the field of art as in many other fields. It is common for the artist, who exists in society as an individual, to stand against the events through the arts. Along with the changing society, art has also created a new field for itself. Considering the position of art within the social movements, the art exhibits an identity that informs the process previously, plays an active role within the process, and it is the one criticizes or highlights at the end of the process. In this study, some social movements which have been universally effective is discussed, and their effects on artists and various art branches reflections are examined. Also their reflections on ceramic art are analyzed in detail.