Pasif enerji tüketimi açısından Tekirdağ geleneksel konut mimarisinin incelenmesi
Investigation about traditional housing architecture of Tekirdağ for passive energy consumption
  1. Tez No: 551083
  2. Yazar: GİZEM TURGUTLUGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA MIHLAYANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sanayileşme süreci ve artan dünya nüfusu doğal kaynakların tüketimini arttırmış, küresel ısınma ve çevre kirliliği gibi sorunlara neden olmuştur. Enerjinin büyük bir kısmı yapıların ısıtma, soğutma ve havalandırmasında kullanılmaktadır. Bu amaçla da doğal kaynakların kullanımını azaltmak ve enerji verimliliğini arttırmak amacıyla çeşitli yöntemler geliştirilmiş, sürdürülebilirlik kavramı önem kazanmıştır. Geleneksel yapılar, iklimsel ve coğrafi özelliklerle uyum göstererek ve konfor şartlarını sağlayacak şekilde inşa edilmiştir. Bu yapılarda iklimsel verilere uygun planlama, konum, yapım sistemi, malzeme ve cephe özellikleriyle gerekli konfor şartlarının sağlandığı bilinmektedir. Bu çalışmada Tekirdağ İl'i Ertuğrul Mahallesi'nde bulunan örnek olarak seçilen geleneksel konutların, fiziksel dış ortam koşulları ve yapı özelliklerine göre analizi yapılarak ve enerji verimliliği incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to industrialization process and growing world population cause increasing consumption of natural resource, global warming and environmental pollution. A large part of energy has been used for heating, cooling and ventilation for buildings. For that purpose, various solutions have been developed and sustainability became a crucial issue as a concept for decreasing natural resource and increasing energy efficiency. Traditional buildings have been constructed by considering climatic and geographic compatible and comfort. It is well known that, plans of these buildings which is prepared suitable by climatic data, location, system of construction, material and facade speciality provides comfort conditions. In this study, selected traditional buildings which are located in Tekirdag, district Ertugrul are analyzed according to physical exterior situation and features of the buildings and their energy efficiency is examined.