Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'nin ulusal güvenlik sistemlerinin incelenmesi: Türkiye için öneriler
Examination of national security systems of Turkey and United States of America: Recommendations for Turkey
- Tez No: 551094
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEVRİM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez çalışmasında, ulusal güvenlik sistemlerinin, Bütünleşik Kamu Yönetimi Yaklaşımına dayalı epistemik topluluklar oldukları varsayımıyla hareket edilmektedir. Tez kapsamında bu sistemler; iç mantıkları, örgütsel yapıları, reforma duyarlılıkları, siyasi ihtiyaçları ve güvenlik yönetimi gibi olgular çerçevesinde analiz edilmektedir. Ayrıca, bu çalışma, kamu politikası alanı olarak ulusal güvenlik politikaları ve sistemlerinin; Bütünleşik Kamu Yönetimi Yaklaşımı ve epistemik topluluk modeli çerçevesinde anlaşılması ve ulusal güvenlik kültürü bağlamında incelenmesi yönünde bir bakış açısı oluşturmayı hedeflemektedir. Yine bu çerçevede ulusal güvenlik sistemlerinin; siyasallaşmadan uzak, ortak bir normatif ve ilkesel inançlar bütünü oluşturularak, ortak bir kanaat, işleyiş ve politika çerçevesinde, anlamlı bir stratejik kültüre dayandırılarak çalışmalarının önemi vurgulanmaktadır. Çalışma, yöntem olarak, literatür araştırmasına dayalı tanımlayıcı/betimleyici bir tarzda yürütülmüştür. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde konuyla ilgili kuramsal bir çerçeve çizilmekte, ikinci bölümünde Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ulusal güvenlik sistemi incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise Türkiye ulusal güvenlik bürokrasisi etraflıca ele alınmaktadır. Sonuç bölümünde, Türkiye'de ABD benzeri, bir istihbarat topluluğu ve ulusal güvenlik danışmanlığı sisteminin uygulanabilirliğinin analizi yapılmaya çalışılmaktadır. Çalışmanın bulguları değerlendirildiğinde şu sonuca ulaşılmıştır: ulusal güvenlik sistemleri, bütünleşik olarak analitik kültürü içkin; stratejik kültüre dayanan epistemik topluluklardır. Anahtar Sözcükler Ulusal güvenlik sistemleri, istihbarat topluluğu, epistemik topluluk, bütünleşik kamu yönetimi yaklaşımı, stratejik kültür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is assumed that national security systems are epistemic communities based on the Whole of Government Approach. These systems include; internal logic, organizational structures, responsivity to reform, political needs and security management. In addition, this study aims to identify the national security policies and systems as a field of public policy. It aims to create a perspective on the understanding of the Whole of Government Approach and the epistemic community model in the context of national security culture. Again in this framework, national security systems' importance of their work is based on a meaningful strategic culture that in the set of a common conviction, functioning and policy, by creating common normative and principled beliefs without politicization. The study was carried out in a descriptive manner based on a literature research. In the first part of the three-part study, a theoretical framework is drawn up and the second part examines the national security system in the United States. In the third part of the study, Turkey's national security bureaucracy is discussed in detail. In conclusion part, it is trying to make an analysis of the feasibility of an intelligence community and national security adviser system in Turkey, like the United States. Considering the findings of the study, the following conclusion is reached: national security systems are epistemic communities which are based on strategic culture in the context of their integrated analytic culture. Key Words National security systems, intelligence community, epistemic community, whole of government approach, strategic culture.