Somut olmayan kültürel mirasın turizm alanında Değerlendirilmesi: Gazipaşa örneği
Evaluation of intangible cultural heritage in tourism: Gazipaşa sample
  1. Tez No: 551102
  2. Yazar: YUSUF ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanlar, kendi kültürlerinden uzaklaşarak kendilerine ait olmayan bir kültürün içinde bulmaya başlamışlardır. Fakat kültür bir toplumun kimliği ve benliğini oluşturmaktadır. Somut olmayan kültürel miraslar da toplumların kültürel kimliklerini oluşturmadaki en önemli yapı taşı görevini üstlenmektedirler. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte somut olmayan kültürel miraslar Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de giderek unutulmaya başlanmış ve yok olma tehlikesi ile karşı karşıya gelmişlerdir. UNESCO 2003 yılında Paris'te yapılan bir konferansta“Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesini”kabul etmiştir. Türkiye ise bu sözleşmeyi 2006 yılında kabul edilmiştir. Türkiye bu önemli gelişme ile somut olmayan kültürel mirasların korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması konusunda yeni bir döneme adım atmıştır. Somut olmayan kültürel mirasları gelecek kuşaklara aktarmanın yanında birde bu mirasları turizm alanında nasıl değerlendire biliriz? sorunun yanıtı aranmıştır. Nedeni ise her kültür öğesinin turizm sektöründe bir turistik ürün niteliği taşımasıdır. Somut olmayan kültürel miraslarda toplumların kültürlerinden meydana geldiği için turistik ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Her turistik üründe olduğu gibi dünyada insanların farklı kültürlere olan merakı da giderek artmıştır. Bu araştırmanın amacı; Antalya ilinin Gazipaşa ilçesindeki somut olmayan kültürel mirasların gün yüzüne çıkartarak gelecek kuşaklara aktarılması ve turizme kazandırılmasıdır. Böylece tüm dünyada olduğu gibi Gazipaşa'nın da kültür turizminden hak ettiği payı alması hedeflenmektedir. Araştırmanın yöntemi olarak nitel araştırma yöntemlerinden biri olan görüşme yöntemi kullanılmıştır. Görüşmecilere ise yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanarak veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler ise betimsel analiz tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda Gazipaşa'nın somut olmayan kültürel miraslarının turizm alanında nasıl değerlendirileceği hakkında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, with the development of technology, people have moved away from their own culture and started to find themselves in a culture that does not belong to them.But culture forms the identity and self of a society.They take the most important role as a building block in building cultural identities of societies in intangible cultural heritage.With the development of technology, intangible cultural heritage hasgradually begun to be forgotten in Turkey as in the worldand have been faced with the danger of extinction. UNESCO adopted“Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage”in a conference held in Paris in 2003. This agreement was adopted in 2006 in Turkey.With this important event, Turkey has stepped into a new era in the protection of intangible cultural heritage and passing it on to future generations.In addition to transferring intangible cultural heritage to future generations, the answer to the question of how we can usethis heritage in the field of tourism has been searched.The reason is that every cultural element is a tourist product in the tourism sector.Intangible cultural heritage is also seen as a touristic product because it consists of cultures of societies.As in every touristic product, the curiosity of people for different cultures in the world have gradually increased.The aim of this study is to unearth the intangible cultural heritage of Gazipaşa, a district of Antalya Province, to transfer it to the future generations and to offer them to tourism.Thus, as in all over the world, Gazipaşa is also expected to receive the share it deserves from cultural tourism.Interview method, which is one of the qualitative research methods, was used in the study. Data was obtained by applying semi-structured interview form to interviewers. The data was analyzed by using descriptive analysis technique.As a result of the analyzes, suggestions were offered about how to evaluate the intangible cultural heritage of Gazipaşa in the field of tourism.