Ürün geliştirme takımlarında hata yönetimi
Error management in new product development teams
  1. Tez No: 551105
  2. Yazar: SELİN SICAKKAN ÖZERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tüketici istek, ihtiyaç ve taleplerinin hızla değişmesi, gelişmekte olan yeni teknolojiler ve firmalar arasındaki yoğun rekabet firmalardaki ürün geliştirme projelerinin ve faaliyetlerinin başarısını giderek daha kritik bir öneme taşımıştır. Bu çerçevede araştırmalar ürün geliştirme takımlarının başarısına etki eden faktörler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Ancak özellikle başarılı bir hata yönetiminin firma performansı üzerindeki etkisinden çokça bahsedilmesine rağmen, ilginç bir şekilde ürün geliştirme takımlarında hata kavramı ile ilgili literatürde çok az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu nedenle takım seviyesinde ürün geliştirme faaliyetleri boyunca hata yönetim sürecinin açıklanmasında çok fazla yol alınamadığı ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın amacı ürün geliştirme takımları bağlamında hata yönetimine ilişkin teorik ve ampirik bilgiler sunarak literatüre destek sağlamaktır. Bu bağlamda 179 takım üyesi ile gerçekleştirilen araştırma ile 1) hataları tanımanın, psikolojik güvenliğin ve ödüllendirmenin etkin bir hata yönetim kültürü oluşturmada gerekli olan öncüller olduğu, 2) etkin bir hata yönetim kültürü oluşturmanın ürün geliştirme takımlarının performansına pozitif etki edeceği, 3) öğrenme ve yaratıcılığın hata yönetim kültürü ve proje performansı ilişkisinde pozitif rolü olduğu ve 4) proje karmaşıklığının hata yönetim kültürü ve proje performansı arasında kısmen aracı bir rolü olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Changing customer needs, desires, and demands, emerging technologies and intense competition among firms have rendered more critical the success of new product development projects and activities. In this respect, past studies focused on factors influencing product development teams' success. However, interestingly, although it is widely mentioned the impact of succesful error management on firm performance, a few studies investigate the error concept on new product development team level. Therefore, it attracts attention that there is not much proceeded on this area to explain the learning process from errors in new product development teams and that more research is needed. In this context, the purpose of this study is contribute to empirical and experimental studies on error management in new product development teams. In this context, with the research carried out with 179 team members, 1) recognition of errors, psychological safety and rewarding systems are the antecedents that are necessary to create an effective error management culture 2) creating an effective error management culture will have a positive impact on the performance of product development teams 3) learning and creativity have a positive role in the relationship between error management culture and project performance 4) project complexity has a role as a mediator between error management culture and project performance.