Rıza dışı öpüşme senaryolarında nötralizasyon türünün zihinsel kirlenme ve OKB semptomlarına etkisinin cinsiyetler arası incelenmesi: Üniversite örnekleminde bir çalışma
The impact of neutralization in imagined non-consensual kiss on mental contamination and OCS symptoms across gender groups: A study with university students
  1. Tez No: 551104
  2. Yazar: ELA SERPİL EVLİYAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN İNÖZÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Zihinsel kirlenme kavramı, obsesif-kompulsif bozuklukta sıklıkla görülen kirlenme korkusu ve yıkanma-temizlenme kompulsiyonu ile ilişkili bir tanımdır (Rachman, 2004). Zihinsel kirlenme, kirli olduğu düşünülen kişi ya da nesne ile doğrudan temas etmeden oluşan içsel bir kirlilik hissidir. Önceki çalışmalar cinsel saldırı mağduru kadınların zihinsel kirlenme belirtileri taşıdığını göstermiştir. Bu nedenle sonraki çalışmalarda zihinsel kirlenme duygularını uyandırmak için“rıza dışı öpüşme”senaryoları kullanılmıştır. Çalışmanın iki temel amacı vardır. İlki, benlik korkusu, suçluluk, tiksinme yatkınlığı ve duyarlılığı ve obsesif-kompulsif semptomların zihinsel kirlenme ile ilişkilisini incelemektir. İkinci amaç ise zihinsel kirlenme derecesinin nötralizasyon koşulu ve cinsiyete göre farklılaşmasını araştırmaktır. Katılımcılar Hacettepe Üniversitesinde eğitim gören 65 kadın, 56 erkek üniversite öğrencisinden oluşmuştur. Katılımcılar bir dizi ölçek formunu doldurduktan sonra ilk zihinsel kirlenme seviyesini belirlemek için zihinsel kirlenme formunu doldurup hayali senaryoyu dinlemişlerdir. Senaryo sonrası tekrar zihinsel kirlenme formu doldurulmuş, sonrasında rastsal olarak fiziksel yıkama, zihinsel yıkama ve kontrol grubu olmak üzere 3 nötralizasyon grubundan birisine atanmışlardır. Nötralizasyon eylemi sonra form tekrar doldurulmuş ve son olarak beş dakika ara verildikten sonra son kez doldurulmuştur. Zihinsel kirlenme ile ilişkili faktörleri incelemek için yapılan hiyerarşik regresyon sonuçları benlik korkusu, suçluluk, tiksinme ve obsesif-kompulsif bozukluk semptomlarının senaryo sonrası zihinsel kirlenme derecesini anlamlı şekilde yordadığını göstermiştir. Nötralizasyon davranışının zihinsel kirlenme üzerindeki cinsiyetler arası etkisini incelemek amacıyla 4 (Zaman: Zaman 1, Zaman 2, Zaman 3, Zaman 4) x 2 (Cinsiyet: Kadın, Erkek) x 3 (Nötralizasyon Koşulu: Fiziksel Yıkama, Zihinsel Yıkama, Kontrol) tekrarlı ölçüm çoklu varyans analizi (MANOVA) uygulanmıştır. Sonuçlar, senaryo sonrası belirtilen zihinsel kirlenme seviyesinin bütün gruplar için en yüksek seviyede olduğunu ve sonrasında azalmaya başladığını ve kadınların Zaman 2, Zaman 3 ve Zaman 4'te erkeklere kıyasla daha fazla zihinsel kirlenme hissettiğini göstermiştir. Nötralizasyon davranışı sonrası, fiziksel yıkama ve zihinsel yıkama grupları kontrol grubundan daha az zihinsel kirlenme belirtmişlerdir. Bununla birlikte beş dakika bekleme süresi sonrası zihinsel kirlenme düzeyi bütün gruplarda eşitlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mental contamination is a term associated with fear of contamination and washing-cleaning compulsions in obsessive compulsive disorder (Rachman, 2004). Mental contamination is an internal feeling of dirtiness without having any direct contact with contaminated object/person. Previous studies have indicated that women who are victims of sexual assault express mental contamination. Therefore; subsequent experimental studies have used the paradigm of the“dirty kiss”in non-clinical samples to evoke feelings of mental contamination This study has two main aims. The first aim is to examine the role of guilt, disgust density and propensity, fear of self and obsessive-compulsive symptoms in mental contamination. The second aim is to evaluate the impact of neutralization behavior on the feeling of mental contamination by comparing the gender influence. Participants were 65 female and 56 male students from Hacettepe University. After completing a series of scale forms, the participants filled in the mental contamination form to determine the first level of mental contamination and then listened to the imaginary scenario. After the scenario, the mental contamination form was completed again and then they were assigned to one of the three neutralization groups, which were randomized as physical washing, mental washing and control group. After the neutralization action, the form was filled again and finally filled for the last time after five minutes break. Hierarchical regression analysis was conducted to examine mental contamination related factors. The results indicated that fear of self, guilt, disgust sensitivity and propensity, and obsessive-compulsive symptoms significantly predicted the degree of mental contamination. In order to examine the impact of neutralization behavior on the feeling of mental contamination between gender groups with time, a 4 (time: Time1, Time2, Time3, Time4) x 2 (gender: Women, Men) x 3 (Neutralization Conditions: Physical washing, Imagined washing, Control) design repeated measures MANOVA was conducted. The results showed that the level of mental contamination mentioned after the scenario was highest for all groups and then started to decrease and women felt more mental contamination than men in Time 2, Time 3 and Time 4. After the neutralization behavior, physical washing and mental washing groups reported less mental contamination than the control group. However, after five minutes delay time, the mental contamination level was equalized in all groups.