Cahiliye ve Asrı Saadetteki evliliklerin İslam Hukukuna yansımaları
The marriages of in the period Jahiliya and the early muslim society (Asr-i Saadah) reflections to Islamic Law
- Tez No: 551161
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Toplumun temeli olan aile, önemini asırlar boyu korumuş, hiçbir sosyal sistem ya da yaşam tarzı bu kurumu ortadan kaldırmamıştır. Aile, toplumla fert arasında bir aracı rolü görmüştür. Ailenin varlığı insanlığın tarihi kadar eski olmakla beraber onun yapısı, görev ve sorumlulukları itibariyle toplumdan topluma farklılık göstermiştir. Tezimizde Cahiliye dönemi aile yapısıyla ilgili hadiseleri ve hükümleri İslam hukukuyla bağlantılı olarak kronolojik bir şekilde incelemeye çalıştık. Yapılan araş-tırmalar, Cahiliye döneminde Hicaz topraklarında ataerkil ve kadının ikinci planda olduğu bir aile yapısı olduğunu göstermektedir. İslam'ın ortaya koyduğu aile yapısı ise, kendine özgü birtakım ilkelere sahip olan ve belki de Kur'an'ın hakkında en çok ayrıntı verdiği kurumdur. Bu da, aileye verilen önemin bir göstergesidir. Cahiliyedeki aile yapısından farklı olarak, İslam'da kurulan aile yuvası çok ciddi hukukî çerçeveye sahiptir. Evlilik (zevac) ve boşanma (talâk) konuları İslam hukukunda ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Yapılan bu çalışmada ise, özellikle Cahiliye dönemindeki evlilik ve boşanmaların İslamla beraber nasıl bir değişime uğradığı, ilga edilen, ibkâ edilen ve ıslah edilen yönleri incelenip bunların İslam hukukundaki hükümlere nasıl yansıdı-ğının tespiti hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The family, which is the foundation of society, has maintained its importance for centuries and no social system or lifestyle has abolished this institution. The fami-ly saw an intermediary role between the community and the individual. Although the existence of the family is as old as the history of mankind, its structure, duties and responsibilities differed from society to society. In our thesis, we tried to examine the events and provisions related to family structure of Jahiliya period in chronological way in connection with Islamic law. Re-searches show that in the period of Jahiliya, the patriarchal in the Hejaz lands and the family structure of the woman in the second plan. The family structure revealed by Islam is the institution that has its own principles and perhaps it which Qur'an gives the most details about. This is an indication of the importance given to the family. Unlike the family structure in Jahiliya, the family in Islam has a very serious legal framework. The subjects of marriage (zavac) and divorce (talâk) issues are dis-cussed in detail in Islamic law. In this study especially, it has been aimed to deter-mine how the marriage and divorce in the Jahiliyya period has changed with Islam, and the removed (ilqa), released (İbqa) and corrected (islah) aspects of the provisions are examined and how they are reflected in the provisions of Islamic law.