أثر الفكر البلاغي في النقد العربي القديم حتى نهاية القرن الرابع الهجري
Hicri 14. Asra kadar kadim eleştiride belagat düşüncesinin etkisi
- Tez No: 813348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ŞEFİK ALBİTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2006
- Dil: Arapça
- Üniversite: Şam Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Tez giriş, dört bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. 1.Bölüm ise; İslamiyet ve Cahiliye döneminde eleştiri ve belagat alanında ilk usuller ile ilgili uzun bakış, her ikisi ile ilgili Hicri IV. Asrın sonuna kadar tarihi gelişime dikkat ederek eleştiri ve belagat yönleri alanı önemli konular üzerinde durularak inceleme yapılmıştır. II. Bölüm Nasların tarihi yönleri göz önünde bulundurularak, tanımı belirtilerek ve uygun misaller ile örnekleme yapılarak eleştiri konuları üzerinde durulmuş, belirtilerin mahiyet ve güzellik usulleri üzerinde uzun uzun incelemeler yapıldıktan sonra eski Arap eleştirisinde dikkati çeken belagat düşüncesinin bazı belirtileri izlenmiştir. Şöyle ki; önce varsa Cahiliye dönemine ait bir eleştiri konusu getirilir, daha sonra İslami dönemden ve IV. Asrı aşmayacak şekilde sırasıyla naslar getirilir. III. Bölüm II. Bölümü tamamlamak için getirilmiştir. O bölümde nazım ve sıyagatla ilgili belagat zahireleri incelenmektedir. III. Bölüm ise özellikle mana delaletleri ve farklı süratlerini ele alarak diğer belagat zahirelerini incelemiştir. IV. ve son bölüm ise; eski eleştiri ölçülerine hâkim olan ve belagat düşüncesinden kaynaklanan eserlerin çalışmasına tahsis edilmiştir. Belki de bu eserlerin en önemlisi Arap şiirinin fikir (düşünce) Felsefe ile hikmetten ve eleştiriyi şiire ilaveten dinden ayırt etmektir. Çünkü Arap şiiri fuhşu yayma da açık bir şekilde katkı da bulunduğu inanılmıştır. Çünkü Arap eleştirisi ağırlıklı önemini belagat yönüne yönlendirdiği düşünen şair, ister fuhuş isterse erdemlik olmak üzere dilediği manaya dalabilir. Amaç şiiri sadece belagat yönünden hâkim kılmaktır.
Özet (Çeviri)
The intellectual manifestations in the balance of the ancient Arab criticism Preface: What is the Arab critical conception of the intellectual manifestations which may a poet say them one day? Philosophical verses or wise words, distant rhetorical images, or precise meanings, characterized with mystery and secret that we couldn't understand it without to stimulate the mind and to interpret the meaning. And what is the position of the ancient Arab critics toward these manifestations, and their critical judgments on the poets who use such this intellectual glimpse in poetry. This is the way of this research who will show the general path of the ancient Arab critical intellect until the end of the fourth century AH, and its position toward the intellect in poetry, and its reason concisely without to disrupt the meaning.