Takipçilerin mizaç özelliklerine göre liderlik algısı
Leadership perception of properties by followers of temperament
  1. Tez No: 551193
  2. Yazar: ŞENER ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM AKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, takipçilerin kişiliklerinin, liderlik algılarıyla ne derece ilgili olduğu üzerine odaklanmaktadır. Araştırmada kullanılan veriler, Erzincan Belediyesi çalışanlarından, 239 takipçiye anket uygulanarak elde edilmiştir.Takipçilerin kişiliği ile İş Gördücü, Dönüşümcü, Serbest Bırakıcı, Babacan ve Etik liderlik algısı arasında anlamlı ilişkiler elde edilmiştir. Alanyazında Enneagram mizaç ölçeği kullanılarak yapılan böyle bir çalışmaya rastlanmamıştır. Yaptığımız çalışma diğer çalışmalardan(Schyns ve Sanders, 2004a;Schyns ve Sanders, 2006;Schyns ve Sanders, 2007)farklı olarak kişiliğin etkisinin beş liderlik stili algısı ile istatistiksel olarak anlamlı bulgular elde edilmiştir. Takipçilerin algıları, bir liderin gerçek davranışını ne ölçüde yansıttığıın veya takipçinin özelliklerinden ne derece etkilendiğinin belirlenmesinde önemlidir. Ancak, takipçilerin, önyargılarını, liderlere adil ve doğru geribildirim vermek konusunda, nasıl bir şeffaflık içinde yanıtladıkları konusu da bir soru işareti olarak önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the degree to which followers' personalities are related to leadership perceptions. The data used in the study were obtained by applying survey to 239 followers from Erzincan Municipality employees. Significant relationships were obtained between the followers' personality and the perception of Transactional, Transformational, Laisez Faire, Paternalistic and Ethical leadership. He organized an Enneagram temperament scale. Unlike other studies (Schyns and Sanders, 2004a; Schyns and Sanders, 2006; Schyns and Sanders, 2007), our study was meaningfully obtained because the effect of personality was perceived by five leadership styles. The perceptions of the followers are where the leader reflects the actual behavior of the leader or the degree to which the follower is affected. However, it is important to give the prejudices of the followers to the leaders in a fair and accurate manner, and how transparency they are.