Casualization of games and its effects on casual and hardcore gamers
Oyunların basitleşmesi ve bunun amatör ve ciddi oyuncular üzerindeki etkisi
- Tez No: 551226
- Danışmanlar: DR. SERCAN ŞENGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Video oyunu endüstrisi onlarca yıldır var ve bazı oyun serileri de on yılı aşkın süredir devam etmekte (ör. Starcraft, Diablo, Mario, Legend of Zelda vs.). Yıllar geçtikçe oyun tasarımı yöntemleri gelişmekte ve oyunlar amatör oyuncular için önceki oyunlara kıyasla daha ulaşılabilir hale gelmektedir. Oyunların basitleşmesi daha fazla kişiye ulaşmalarına ve daha fazla kişiyi eğlendirmelerine önayak oluyor. Fakat bazı oyuncular ve tasarımcılar bu basitleşmenin, başarı hissini yok ettiğini bu nedenle de daha az eğlenceli olduğunu düşünüyorlar. Bu tezde de modern video oyunlarının ilk örneklerinde karşımıza çıkan kötü tasarımların ve bunların getirdiği hüsran hissinin bir çeşit eğlence faktörü olup olamayacağı incelendi ve son dönemlerdeki oyunlara uygulanıp uygulanamayacağı tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Video game industry is decades old and so are some franchises (e.g., Starcraft, Diablo, Mario, Legend of Zelda, etc.). As the years pass and game designing methods improve, games dominantly become more accessible and casual compared to older titles. Casualization leads to wider audience and more accessible fun. However, some argue that casualization takes away from the sense of accomplishment and, therefore, fun. Often hardcore gamers remember playing their first games (despite being not-so-well-designed) and perceive to have more fun than what they play lately. So, this work will investigate if lack of good design and unintentional frustration in the first examples of modern games might have led to some fun factors in games and if this can be implemented in modern games on purpose. Casual gamers who want to have fun without spending too much time on games might welcome this general casualization. So, this work will also include casual gamer's thoughts about casualization as well as frustrating and challenging game mechanics.