Speed of adjustment towards target capital structure in mergers and acquisitions
Birleşme ve satın almalarda hedef sermaye yapısına uyum hızı
- Tez No: 551232
- Danışmanlar: Prof. Dr. MÜBECCEL BANU DURUKAN SALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tezin amacı hedeflenen sermaye yapısına uyum hızını (SOA) farklı birleşme ve satın almalar (M&A) için araştırmaktır. Yöneticiler tarafından gerçekleştirilmesi gerekli önemli faaliyetlerin başında hedef sermaye yapısını belirlemek, belirlenen hedef sermaye yapısını yani kaldıraç düzeyinin devamlılığını sağlamak ve kaldıraç düzeyinden sapmalar olması durumunda bu sapmaların düzeltilmesini sağlamak gelmektedir. M&A öncesi ve sonrası sermaye yapısı değişimlerine göre satın almaların amaçları finansal ve finansal olmayan amaçlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Finansal motivasyon ile gerçekleştirilen birleşme ve satın almalarda, M&A sonrası dönemde yeni bir sermaye yapısı hedefi benimsenmektedir. Finansal olmayan motivasyon ile gerçekleştirilen birleşme ve satın almalarda ise M&A öncesi sermaye yapısından sapma yaşansa bile M&A sonrasında başlangıçtaki sermaye yapısına geri dönülmektedir. Bu nedenle, bu çalışmada birleşme ve satın alma sonrası hedef sermaye yapısına uyum hızı incelenmiştir. Çalışmada hedef sermaye yapısına uyum hızı birleşme ve satın almalar şu kriterlere göre farklı gruplara ayrılarak karşılaştırmalı olarak incelenmiştir; i) yıl bazında; ii) sınır ötesi ve sınır ötesi olmayan birleşme ve satın almalar; iii) sektörler arası veya aynı sektör içinde gerçekleşen birleşme ve satın almalar; ve iv) Avrupa, ABD ve“dünyanın geri kalanı”dahil diğer bölgeler (REST) olmak üzere farklı bölgelerde gerçekleşen birleşme ve satın almalar. Çalışmanın örneklemini 2000-2013 yılları için halka açık finansal olmayan 6520 adet birleşme ve satın alma oluşturmaktadır. Satın alan şirketlerin satın alma öncesi ve sonrası için üç yıllık finansal verilerinden oluşan toplam 45640 gözlem analizde kullanılmıştır. SOA hem defter kaldıracı (BLEV) hem piyasa kaldıracı (MLEV) kullanılarak tüm farklı M&A grupları için ayrı ayrı araştırılmıştır. Literatürden geliştirilen 11 farklı hipotez ampirik olarak test edilmiş ve SOA'yı tahmin etmek için ayarlanmış regresyon modelleme tekniklerinden yararlanılmıştır. Bulgular SOA'nın kriz yıllarında BLEV için kriz dışı yıllara göre daha düşük olduğunu, MLEV için kriz yıllarında kriz dışı yıllara göre çok az bir farkla daha düşük olduğunu göstermektedir. Analiz, her iki kaldıraç için (BLEV ve MLEV) sınır ötesi SOA'nın daha yüksek olduğunu göstermiştir. Hem BLEV hem MLEV için SOA'nın, aynı sektör ve sektörler arası M&A için yaklaşık olarak aynı olduğu sonucuna varılmıştır. Sonuçlar, ABD'deki birleşme ve satın almalarda gerçekleşen SOA'nın hem BLEV hem de MLEV bazında Avrupa ve REST bölgeslerine göre daha düşük olduğunu göstermektedir. Her M&A için BLEV ve MLEV için hesaplanan SOA'nın sektör içi ve sınır ötesi olmayan durumlar dışında kalan diğer gruplandırmalar bazında farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Tüm yıllar için BLEV'in hedef sermaye yapısına ortalama uyum hızı 2,95 yıl, MLEV için ise 3,58 yıldır. Tez, çalışmanın kısıtlarını vurgulayarak ve gelecekteki çalışmalara önerilerde bulunarak sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the speed of adjustment (SOA) toward target capital structure is investigated in different merger and acquisition (M&A) deals. Determining, maintaining a target capital structure and rebalancing if deviated from the target leverage range, are major issues faced by managers. Pre & post M&A capital structure movements illustrate two different scenarios based on financial and nonfinancial motives. In the financial motives M&A deals, a new capital structure target is adopted in post-M&A. While nonfinancial motives M&A depart from their pre-capital structure ranges and rebalance back in the post-M&A scenario to their initial range. Therefore, the SOA in the post M&A scenario is investigated. The SOA is evaluated for different types of M&A deals; i) based on years; ii) between cross border and non-cross border; iii) between cross industry and same industry; and iv) for different regions including EUR, US and“rest of the world”(REST). The M&A deals consist of non-financial public-to-public 6520 deals for the time period of 2000 to 2013. A pre & post three years financial data was collected for the acquiring firms comprising of a panel data of 45640 firm year's observation. The SOA for both book leverage (BLEV) and market leverage (MLEV) was investigated for all the different M&A cases. There were 11 different hypotheses developed from the literature and were empirically tested, adopting the adjusted regression modeling techniques as to estimate the SOA. The findings show that the SOA is lower in the crisis years than the non-crisis years for BLEV while for the MLEV it was slightly lower for crisis years than the non-crisis years. The analysis showed that for both leverage measures, (BLEV & MLEV) SOA for cross border were higher than non-cross border M&A deals. The SOA for both BLEV and MLEV were almost the same for same industry and cross industry M&A deals. The different regional M&A deals show that US had lower SOA for both BLEV and MLEV, than the EUR and REST region M&A deals. The difference between the SOA for BLEV and MLEV for each M&A case shows that all cases had differences in the SOA between BLEV and MLEV except non-cross border and same industry M&A deals. The average SOA for BLEV toward target capital structure is 2.95 years while for the MLEV it is 3.58 years for all the years. The thesis concludes with highlighting the limitations and providing suggestions for future study.