Destinasyon pazarlamasında havayolu ulaştırmasının rolü: İstanbul Havalimanı örneği
The role of airline transportation in destination marketing: Istanbul Airport sample
- Tez No: 551231
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın amacı sivil havacılık ve turizm sektöründen uzman kişilerin destinasyon pazarlamasında havayolu ulaştırmasının rolüne dair yaklaşımlarını anlamak ve değerlendirmektir. Araştırmanın evreni İstanbul ilinde faaliyet gösteren turizm paydaşlarından oluşmaktadır. Örneklemi ise, genel merkezi İstanbul ilinde bulunan THY, İstanbul ilinde faaliyet gösteren bir seyahat acentesi ve bir turizm işletmesinde çalışan konunun uzmanı kişilerden oluşmaktadır. Araştırmada nitel veri toplama yöntemlerinden görüşme tekniği kullanılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak elde edilmiş ve verilerin çözümlenmesi içerik analizi ve betimsel analiz ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler havayolu ulaştırmasının hem destinasyonun hem de ülke ekonomisinin gelişimi açısından önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to understand and evaluate the approaches of the experts in the civil aviation and tourism sector on the role of airline transportation in destination marketing. The universe of the research consists of tourism stakeholders in Istanbul. the sample of study consist of experts who works in thy, a travel agency and tourism business in İstanbul. In the study, interview technique was used from qualitative data collection methods. The data were obtained by using semi-structured interview technique and the data were analyzed by content analysis and descriptive analysis. Obtained data indicate that air transport is important both for destination and development of the national economy.