Global şirketlerin yerel pazarlardaki reklam fotoğrafı çözümlemeleri: Yiyecek ve içeçecek reklamları
Advertising photography analysis of global companies in local markets: Food and beverage advertisements
- Tez No: 551240
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA HEPDİNÇLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Küreselleşme sürecinde fiziksel sınırlar ortadan kalkmış, tüm dünyanın birbiriyle etkileşimi artmıştır. Yaşanan bu değişim global firmaların ortaya çıkmasına ve bu şirketlerin dünyanın farklı yerlerinde kendilerine yeni pazarlar aramasına sebep olmuştur. Küresel şirketlerin yerel pazarlardaki reklam uygulamalarının incelendiği bu araştırmada; 2009-2019 yılları arasındaki 10 yıllık süreçte 10 kez Superbowl'da reklam vermiş, yeme içme sektöründeki küresel firmaların Türkiye ve Global reklam fotoğrafları kullanılmıştır. Seçilen şirketlerin Türkiye pazarında reklam vermiş olmaları göz önünde bulundurulmuştur. Reklam fotoğrafları, hem göstergebilimsel hem de fotoğraf ve reklam teknikleri açısından analiz edilmiştir. Global şirketlerin yerel pazarlardaki reklam fotoğrafı çalışmalarında dilsel, kültürel kodlara önem verdikleri aynı zamanda teknik uygulamaları gözettikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In the globalization process, the physical boundaries have disappeared and the interaction of the whole world has increased. This change has led to the emergence of global companies, which search for new markets in different parts of the world. This study, advertising photography analysis of global companies in local markets, has focused on that global companies which are in the food and beverage sector advertised at Superbowl between 2009-2019 as 10 year period of time repeatedly. It is considered that those companies also advertised in Turkey. Those companies Advertising photographs were analyzed in terms of semiotic, photographic and advertising techniques. The research has been found that global companies pay attention to linguistic and cultural codes in advertising photograph work in local markets and also consider technical applications.