Varoluş felsefesinin Türk romanına yansıması: Vüs'at O. Bener örneği
The reflection of existential philosophy on turkish novel: as an example, Vüs'at O. Bener
  1. Tez No: 551239
  2. Yazar: SAFİYE KÖRPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; varoluş felsefesinin ve bu felsefeye dair konu, kavram, problematiklerin Türk edebiyatında roman türüne olan yansımasını münferit bir örnek olarak Vüs'at O. Bener romanları örneği üzerinden görmektir. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; çalışmanın sayıltıları, sınırlılıkları, problem durumu ve literatürde bu konu ile ilgili yapılmış çalışmaların bir kısmından söz edilmiştir. İkinci bölümde; çalışmanın yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde; varoluş felsefesinin felsefe literatürü içinde yerini alışı, bu felsefenin genel özellikleri ile temel kavramları anlatılmıştır. Dördüncü bölümde; felsefe ve edebiyat ilişkisi ele alınarak varoluş felsefesinin bir fikir, düşünce akımı olarak Türk edebiyatına girişi anlatılmıştır. Beşinci bölümde; Vüs'at O. Bener'in Buzul Çağının Virüsü ve Bay Muannit Sahtegi'nin Notları adlı romanları varoluşsal bir perspektif ile aydınlatılmaya çalışılmış, mümkün bir varoluş okuması gerçekleştirilmiştir. Son bölümde ise; çalışmanın sonucu anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to perceive the reflection of existential philosophy and its elements such as subjects, concepts, problems on Turkish novel with a discrete example of Vüs'at O. Bener's novels. The study contains six parts. In the first part; the premises, limits, problems of the study and some other studies about this subject on literature are mentioned. In the second part, the method of the study is explained. In the third part, the main features and concepts of existential philosophy and the way it takes part in philosophical literature is explained. In the fourth part; by considering the relationship between philosophy and literature, existential philosophy's effects on Turkish novel as a movement of idea are mentioned. In the fifth part; Vüs'at O. Bener's novels called 'Buzul Çağının Virüsü' (The Virus of Ice Age) and 'Bay Muannit Sahtegi'nin Notları' (Mr. Muannit Sahtegi's Notes) are tried to be examined with an existential perspective and an existence research is represented. In the last part, the conclusion of the study is explained.