Assessment of foreign tourists' experiences in Izmir and its vicinity
İzmir ve yakın çevresine gelen yabancı turistlerin turist deneyimlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 551247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTUĞ ARSLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde yaşam standartlarının yükselmesi, elde edilen gelirin ve sosyal hakların artması, kentleşme ve iş yaşamının getirmiş olduğu sıkıntı ve stres düzeyinin artmasıyla birlikte insanların turizm faaliyetlerinden beklenti, istek ve tercihlerinin de değiştiği görülmektedir. İnsanların değişen beklenti, istek ve tercihlerini karşılayabilmek için ülkeler açısından farklı turizm türleri planlamak ve bunları aşama aşama bir politika çerçevesinde uygulamak gerekmektedir. Destinasyonlar pazarlama açısından önemli bir ürün haline gelmiş bulunmaktadır. Destinasyonların rekabet avantajının, ilgili destinasyonun ekonomik ve sosyal kalkınmasında önemli bir etkiye sahip olduğu görülmektedir. İzmir gerek coğrafi konumu, gerek tarihsel ve kültürel kaynaklarının çeşitliliği, gerekse daha alışılmış deniz kum güneş temelli kitle turizmine yönelik altyapısı ile geniş bir turizm spektrumuna sahiptir. Bu nedenle gelen yabancı turistlerin, şehir özelliklerine yönelik beklentileri, algıları ve destinasyona verdikleri önem dereceleri incelenmiştir. Yapılan bu araştırmanın amacı, İzmir şehrine gelen yabancı turistlerin deneyimlerinin ölçülmesi ve bu deneyimlerin ortaya çıkarılması ile İzmir destinasyonuna katkı sağlanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Today, with the rise of living standards, the increase in income and social rights, the increase in the level of distress and stress caused by urbanization and business life, the expectations, demands and preferences of the people have changed. In order to meet the changing expectations, demands and preferences of the people, it is necessary to plan different types of tourism in terms of countries and apply them in a policy framework. Destinations have become an important product in terms of marketing. It is observed that the competitive advantage of the destinations has a significant impact on the economic and social development of the destination. Izmir has a wide spectrum of tourism with its geographical location, diversity of historical and cultural resources, and infrastructure for mass tourism based on more customary sea and sand. For this reason, the expectations, perceptions and importance level of destination of foreign tourists on the characteristics of the city were examined. The aim of this study is to measure the experiences of foreign tourists visiting to İzmir and its vicinity and to reveal these experiences and to contribute to İzmir's destination image.