Ameliyat öncesi aç kalma süresinin durumluk kaygı ve genel konfor düzeyine etkisi
The effect of pre-operative fasting time on state anxiety and comfort level
  1. Tez No: 551246
  2. Yazar: TUBA SARIER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE KURŞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, ameliyat öncesi hazırlık döneminde hastaların aç ve susuz kalma sürelerinin belirlenmesi, açlık süreleri ile durumluk kaygı ve genel konfor düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapıldı. Araştırma 2 Kasım-27 Aralık 2017 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin cerrahi kliniklerinde yatan ve cerrahi girişim geçirecek 135 hasta ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında anket formu, Durumluk Kaygı Envanteri ve Görsel Kıyaslama Ölçeği kullanıldı. Sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma ile özetlenen verilerin analizinde bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney U testi, bağımsız gruplarda tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis (ileri analizi Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi) testi, Pearson korelasyon analizi, Spearman korelasyon analizi ve çoklu regresyon (backward yöntemi) analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and relational study in order to determine whether there was a relationship between fasting times and state anxiety and general comfort levels in the preoperative period. The study was carried out with 135 patients who were hospitalized in the surgical clinics of Selçuk University Medical Faculty between November 2 and December 27, 2017. A questionnaire, State Anxiety Inventory and Visual Benchmarking Scale were used to collect the data. Independent samples t-test, Mann Whitney U test, one-way variance analysis in independent groups, Kruskall Wallis (anvanced analysis Benferroni-adjusted Mann Whitney U test), Pearson correlation analysis, Spearman correlation analysis and multiple regression (backward method) analysis.