Türkiye'ye gelen yabancı turistlerdeki Türkiye imajı: Antalya ilinde bir uygulama
The Turkey's imagein the minds of tourists who visit Turkey
  1. Tez No: 188632
  2. Yazar: GÜLDEN ÖZGE ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
maj bir dizi bilgilenme sürecinin sonucunda ulaşılan, bir kişi, nesne, kurum ya daülkeye yönelik düşüncedir. çinde yaşanılan kültürel iklimden, sahip olunan önyargılarakadar elde edilen tüm bilgi ve verilerin değerlendirilmesiyle elde edilen mesajlardan oluşanimaj, yeni bilgi ve deneyimlerle birlikte zaman içinde değişime uğrayabilen dinamik birkavramdır. Kişi, marka, kurum veya ülkelere yönelik imajlar, insanların tutum vedavranışlarını belirleyici etkiye sahiptir.Ülke imajı, şahsi tecrübeler, ülkenin insanları, sosyal, politik ve ekonomik durumuhakkındaki güncel bilgilerle oluşmakta, ülke hakkında bilgiye sahip olunmaması halinde isebulunduğu bölge, kıta, din gibi özelliklerle şekillenmektedir.Türkiye, coğrafi konumu ve tarihi geçmişi dolayısıyla olumlu, olumsuz birtakımözellikler taşıması, dünya üzerinde Laik Müslüman tek ülke olması, öte yandan turizmcenneti olarak sıfatlandırılması gibi nedenlerle çelişkilerle dolu bir imaja sahiptir.Bu çelişkili tablonun ortadan kaldırılabilmesi için, öncelikle Türkiye'ye veTürkler'e dair hangi özelliklerin olumlu bir imaja sahip olma potansiyeli taşıdığının, hangiiiiözelliklerin olumsuz olarak değerlendirildiğinin belirlenmesi, yabancıların zihnindekiTürkiye çağrışımlarının bilinmesi gerekmektedir.Bu çalışmada, Türkiye'ye gelen yabancı turistlerdeki Türkiye majı'nın ve imajıetkileyen değişkenlerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Türkiye'ye yönelik çağrışımlar,Türkiye'ye yönelik kişi, şehir ve marka çağrışımları, Türkiye algılamasında etkili olan kitleiletişim araçları ve olaylar, Türkiye Turizm Reklam Kampanyası reklam mecralarındanhangilerine maruz kalındığı, kampanyanın Türkiye tercihlerinde etkili olup olmadığı veTürkiye'ye özgü nitelikleri ne derece uygun buldukları belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmada, turistlerin Türkiye'yi zihinlerinde deniz, kum, güneş, misafirperverinsanlar, lezzetli yemekler, slam, kültür ve tarih, sahte markalar, saygısız satıcılar ve kötüoteller gibi çağrışımlarla konumlandırdıkları; Türkiye'ye dair algılamalarını en fazlaetkileyen kitle iletişim araçlarının TV ve gazeteler, olayların ise terör, AB'ye giriş süreci veABD-Irak Savaşı olduğu, Türkiye Turizm Reklam Kampanyası çerçevesinde en fazla TVve internet reklamlarına maruz kaldıkları gözlenmektedir. Türkiye tercihlerinde reklamkampanyasının etkili olup olmadığı konusunda ise çoğunluk kararsız olduğunu belirtmiştir.Ancak bu soruya verilen evet, hayır ve kararsızım cevaplarının oranları arasında çok fazlafark olmaması dikkat çekmektedir. Öte yandan Türkiye'ye özgü niteliklerin ne dereceuygun bulunduğuna yönelik soruda en yüksek puanın misafirperverliğe verildiği, bunusırasıyla olumlu imaja sahip, güvenli, laik, ucuz, modern, teknolojik ve son olarak da insanhaklarına saygılı niteliklerinin takip ettiği görülmüştür.Yabancıların zihnindeki Türkiye majı, çok fazla çalışılmamış bir konudur.Araştırmacıların bu konu üzerine eğilmesi, dünyada iyi çağrışımlar yaratan, olumlu imajasahip bir ülke olma yolunda belirlenecek stratejiler konusunda yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Image, is the conception about an individual, object, institution or country, achievedsubsequent to a course of acquaintance. Image, which takes form with information andmessages derived by the assessment of information and data erupted from the culturalclimate the individual dwells, to his possessed prejudgements, is a high pressure conceptthat might alter with new information and experience, through cycle.Images directed to individuals, objects, institutions or countries; have a decisiveinfluence on individual?s behavior and demeanors. The image of a country is formed bypersonal experience as well as the up-to-date information about that domain?s public, alongwith its? social, political and economic circumstances; while by other characteristics suchas territory, continent or religion it represents, when there is a lack of informationTurkey has an image full of contradictions due to following reasons; Negative andpositive impacts of the geographical location and history of Turkey, Turkey is the solemuslim country on the world and is the tourism paradise that attracts may tourists from allover the world.To eliminate the contradictions of the Turkey image, we should find out thepotentials that will show the positive sides of Turkey and Turkish People, consider thenegative sides and the impression that foreigners have for Turkey.In this study, the aim was to discover the Turkey?s image in the minds of touristswho visit Turkey and the parameters that effect the country?s image. Additionally,impressions about Turkey, impessions about the individuals, cities and brands of Turkey,public communication and the public events of Turkey has been questioned. The TurkeyTourism Advertisment Campaigns that the tourists have received and whether thiscampaign was effective on their decision to visit Turkey and their likes/dislikes about thespecifics of Tukey has been asked to tourists as well.iiiThe survey results have revealed that Turkey had been positioned in foreign touristsmind with its fabulous sea, beaches, hospitality, good food, Islam, deep culture and history,fake brands, disrespectful sellers and low quality hotels. The public communication devicesthat primarily effects the perception of foreign tourists about Turkey are TV andnewspapers and the events that they are effected are the process of Turkey being a EUmember and USA-Iraq war. It also has been cleared out that these tourists have been mainlyexposed to TV and internet commercials about Turkey Tourism Advertising Campaigns. Inthe survey they also have been asked whether they have been positively effected by TurkeyTourism Advertising Campaigns and the quantities of the `yes`, `no` and `undecided`responses are almost even. On the other hand, the tourists general perceptions about Turkeyare as follows from positive to negative ; hospitality, positive image, safe, laic, cheap,modern, technological and respectful to human rights.Turkey?s impression in foreigner?s mind has not been a hot issue so far. Studies onthis issue will help Tukey to bring up stratigies that will help Turkey to be a country thathas better impressions and a positive image all over the world.