Muhtar Şahanov'un hayatı, eserleri, edebi kişiliği ve Jeltoksan Olaylarındaki rolü
Muhtar Sahanov; the life, works, literacy figüre and role in Zheltoksan Incidents
  1. Tez No: 551288
  2. Yazar: MEHMET TOPAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kazakistan'ın yetiştirdiği 20. ve 21. yüzyılda dünya çapında adından söz ettiren Muhtar Şahanov ve Kazakistan tarihinin dönüm noktalarından olan Jeltoksan Olayları bu çalışmanın iki temel konusunu oluşturmaktadır. Dört bölümden oluşan çalışmanın giriş kısmında Kazakistan tarihi ve Kazak edebiyatı üzerinde kısa bir değinimde bulunulduktan sonra çalışmanın ilk bölümünü, Muhtar Şahanov'un hayatı, edebi kişiliği, eserlerine ayrılmış ve şiirlerinden örnekler verilmiştir. İkinci bölümde Kazakistan'ın bağımsızlığını kazanmasının ayak sesleri olarak tabir edebileceğimiz, 16-19 Aralık 1986 tarihleri arasında Almatı'da yaşanan Jeltoksan olaylarını ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Üçüncü bölümde Muhtar Şahanov'un Jeltoksan olaylarında Kazak halkının haklılığını ortaya koyma konusundaki mücadelesini ve rolü ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise çağdaşlarının Muhtar Şahanov hakkındaki düşüncelerine yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise yapılan çalışmada ulaşılan sonuçlara yer verilmiştir. Sovyetler Birliği'nin dağılması, yakın dönem Kazakistan tarihi ve Kazakistan'ın son dönemde çıkarmış olduğu şair, yazar, filozof ve siyaset adamı gibi birçok sıfatla nitelendirebileceğimiz Muhtar Şahanov hakkında ileride çalışma yapmayı düşünen kişilere ışık tutacağımızı düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study consists of two main topics shuch as Muhtar Sahanov who was grown and educated in Kazakhstan and become famous worldwide in 20th and 21st Centrury and Zheltoksan incidents one of milestones of Kazakhstan history. Four sections are included in this study. İn the introduction section of study mentioned shortly about the history of Kazakhstan and its literature. After that cited the life, literary, figüre, works of Muhtar Sahanov and his poems. İn the second section, tried to analyse in details the Zheltoksan incidents in December 16-19 of 1986 and called footsteps of Kazakshtan's indepence. İn the third section, discussed the role and struggle of Muhtar Sahanov in emerging the right fulness of Kazakh society. İn the fort section of study, noticed the thoughts of people who lived the some time of Muhtar Sahanov. İn the conclusion section tried to spotlight the conclusions have drawn. We believe that our study will show the way to people who study about the dissolution of Soviet Union, near term Kazakh history and Muhtar Sahanov who may be called with many titles such as poet, author, philosopher and politicion.