Mustafa Kutlu'nun hikâyelerinde tekrar eden konular
Recurring issues in Mustafa Kutlu's stories
  1. Tez No: 551324
  2. Yazar: ERDİ KARABIYIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA DALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışma, Mustafa Kutlu'nun hikâyelerinde tekrar eden konular üzerine yapılmıştır. Çalışmanın amacı, Mustafa Kutlu'nun 29 hikâyesinde tekrar eden konuları ve konuların arka planını tespit etmek olacaktır. Birinci bölümde Mustafa Kutlu'nun hayatı, edebi kişiliği ve hikâye kitaplarının özeti verilmiştir. İkinci bölümde, Mustafa Kutlu'nun 29 hikâye kitabının tekrar eden konuları belirlenmiş bu hikâyelerden yola çıkarak yazarın düşünce dünyası ve değerler sistemi belirlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda Mustafa Kutlu'nun hikayelerine ek olarak Kutlu hakkında yazılan ve hazırlanan bilgi şöleni bildirilerinden, yazar hakkında yayımlanmış olan inceleme kitaplarından, konuya ışık tutacak muhtelif kaynaklardan yararlanılmıştır. Çalışmanın neticesinde Mustafa Kutlu hikayelerinde tekrar eden konuların, yazarın his ve düşün dünyasının bir yansıması olduğu ve bu dünya ile paralel sıklıkta tekrar ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on recurring topics in the stories of Mustafa Kutlu. The purpose of the study will be to determine the background of the issues and the issues that are repeated in Mustafa Kutlu's 29 stories. In the first part, a summary of Mustafa Kutlu's life, literary personality and story books is given. In the second part, the authors ' thought world and values system were determined based on these stories. For this purpose, in addition to the stories of Mustafa Kutlu, information about Kutlu, published about the author, Review Books, various sources to shed light on the subject were used. As a result of the study, it was determined that the issues that repeat in Mustafa Kutlu stories were a reflection of the world of the author's feelings and thoughts and that they repeat frequently in parallel with this world.