Otomotiv sektöründe tüketicilerin karar vermelerindeki etkenler
The factors on decision making of consumers in automotive industry
- Tez No: 551338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, otomotiv sektöründe tüketicilerin otomobil satın alma niyeti üzerinde etkili olan faktörler incelenmiştir. Çalışmada önce pazarlama, tüketici davranışı ve satın alma kararı hususunda literatür taraması yapılmıştır. Birincil veri toplamak için anket formu kullanılmıştır. Satın alma niyetini ölçmek için Walsh ve Mitchell (2010) tarafından geliştirilen 3 maddelik Satın Alma Niyeti Ölçeği kullanılmıştır. Satın alma niyetini etkileyen faktörleri ölçmek için 31 maddelik bir ölçek geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Araştırma, Türkiye'deki 8 ilde 22 plazada 391 tüketici üzerinde gerçekleştirilmiştir. Yapılan faktör ve güvenilirlik analizlerinin ardından hipotez testleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, yetkili servis ve satıcı ile fiyat/maliyet faktörlerinin satın alma niyetini etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this research, factors affecting automobile purchasing intention of consumers in automotive industry was investigated. In the study, first of all literature review was made on marketing, consumer behaviour and purchasing decision. Survey questionnaire was used to gather primary data. In order to measure purchasing intention, Purchasing Intention Scale with 3 items developed by Walsh and Mitchell (2010) was used. To measure the factors affecting purchasing intention, a scale consisting of 31 items was developed and used. Research was conducted on 391 consumers in 22 plaza in 8 cities of Turkey. After factor and reliability analysis made on scales, research hypothesis was tested. According to the findings, the result that authorized service and seller, and price/cost factors have effects on purchasing intention.