Türkiye'de ve Azerbaycan'da tüketicilerin satın alma davranışlarına etki eden faktörlerin incelenmesi: Otomotiv sektöründe bir uygulama
The investigation of the factors that effect consumer behaviors in Turkey and Azerbaijan: An implementetion at automobile sector
- Tez No: 296724
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ZAFER GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günümüz tüketicisi sınırsız mal ve hizmet karşısında ve bilinçli bir haliyle pazarlayıcıların temel odağı haline gelmiştir. Önceleri sınırlı teklif karşısında bağımlı karar verme koşulları altında ürün seçmeye mecbur kalan tüketiciler günümüzde özgür kara verebilme yetisiyle sınırsız işletmelerin temel hedefleri haline gelmişlerdir. Tüketicileri bu olanağı sağlayan onları satın alma davranışı esnasında yönlendiren faktörlerdir. Söz konusu faktörler pazarlama literatüründe teorik olarak sosyo-kültürel faktörler, kişisel faktörler, psikolojik faktörler ve pazarlama faktörleri grupları altında yer almaktadır.Sosyo-kültürel faktörler kültür, sosyal sınıflar, referans grupları ve aile gibi içinde bulundukları ve satın alma kararı esnasında başvurdukları temel çevresel etmenlerdir. Kişisel faktörler yaş, cinsiyet, meslek, eğitim düzeyi gibi kişinin sahip olduğu demografik unsurlardan oluşmaktadır. Bir diğer faktör olan psikolojik faktörler bireyin gereksinimler, algılama, öğrenme ve inanç ve tutumlar gibi psikolojik olarak etkileri altında bulunduğu etmenlerdir. Son olarak ise hem tüketicilerin ihtiyaç oluşturma ve geliştirmesinde etkili olan, hem de söz konusu olguyu etkileyen pazarlama faktörleri ürün, fiyatlandırma, dağıtım ve tutundurma gibi alt faaliyetlerden oluşmaktadır.Türkiye ve Azerbaycan otomobil kullanıcıları da söz konusu faktörlerin değişik ve benzer etkileri altında satın alma kararları vermektedirler. Aynı etnik köke sahip olmalarına rağmen oluşan söz konusu farklı etkiler tarihi süreç içerisinde iki toplumun da farklı kültürlerin etkileri altında kalmaları ve iki ülke ekonomik ve siyasi koşulları arasındaki farktan kaynaklanmaktadır.Bu araştırma söz konusu toplumlar arasındaki otomobil kullanıcılarının satın alma davranışlarında etkili olan faktörlerin araştırılmasını amaçlamaktadır. İlk iki bölümde tüketicilerin satın alma davranışlarına etki eden faktörlerin ve Türkiye ve Azerbaycan otomotiv sahiplerinin analizine teorik olarak değinilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise her iki ülkenin otomobil kullanıcılarının otomobil satın alımına etki eden faktörlerin belirlenmesi ve karşılaştırılması yapılarak literatüre katkı sağlanmasına çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In front of unlimited products consumers who are in conscious conditions have been the main focuses of marketers. Consumers who have independent decision facilities but were dependent in front of limited offers in the past times have been the aims of the unlimited firms nowadays. The power which provide the consumers with these scopes are the factors which guide them during purchase process. The subject factors have been termed as social-cultural factors, personal factors, psychological factors and marketing factors on marketing literature.Social-cultural factors are the enviromental factors such as culture, social classes, reference groups and family that consumers have been surrounded by and they apply while purchasing. Personal factors consist of demografic components such as age, sex, profession and education which people possess. Psychological factors are motivation, perception, learning and believes that people are under the effect of. Eventually the marketing factors which are effective at formation and progress of peoples? needs consist of production, quotation (making prices), promotion and distribution. The automobile consumers in Turkey and Azerbaijan are making buying decisions under the effects of the same and different factors either. The reason for the difference between the cultures despite of the same ethnic roots derives from the effects of the different foreign cultures in the past and the different political and economical conditions are being carried out in the two countries.In this thesys it is being aimed to investigate the factors that effects consumers purchase decisions. In the first two sections the factors effects counsumers buying behaviors, and Turkey and Azerbaijan automobile sectors has been dealt. In the third section the people who possess automobile in Turkey and Azerbaijan have been tried to determine and compare, and with this it was aimed to contribute the relevant literature.