Markanın tüketici üzerindeki etkisi: Otomotiv sektörü için bir uygulama
The impact of branding on consumer behavior: An application for automotive industry
- Tez No: 408796
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KESİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tüketici davranışları ve marka, pazarlama açısından son derece önemli kavramlardır. Pazarlamanın temel amacı, tüketicilerin taleplerini karşılayarak ihtiyaçlarına cevap vermektir. Pazarlama ve buna bağlı marka stratejilerinin oluşturulabilmesi için tüketici davranışlarının çok iyi analiz edilmiş olması gerekmektedir. İşletmeler sürekli gelişim içerisinde olmalarının yanında ayrıca iyi bir marka oluşturma gayreti içerisindedirler. Çünkü marka, tüketicinin satın alma davranışında doğrudan bir etkiye sahiptir. Bu çalışmada, otomotiv sektöründe markanın tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde, markanın önemi, faydaları, fonksiyonları ve özellikleri kavramsal yönüyle açıklanmıştır. İkinci bölümde ise tüketici kavramı, çeşitleri, tüketici davranışlarının özellikleri ve tüketici davranışına etki eden faktörler, satın alma davranışları, satın alma karar süreçleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise otomotiv sektörü için markanın tüketici üzerindeki etkisine yönelik Ankara ilinde bir anket araştırması uygulanmış, araştırma bulguları değerlendirilmiştir. Son olarak, sonuçlar değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Consumer behaviour and brand concepts are extremely important in terms of marketing. The main aim of marketing is to meet the needs of consumers by responding their demands. Consumer behaviour should be evaluated well by the creation of marketing strategy. Businesses are in continuous development. Moreover, their aim is to create a good brand. It is because the brand has a direct effect on consumer's purchasing decision. In this research, the effect of a branded product on consumer purchasing decision has been investigated in the automotive industry. In the first part of this study, the importance of brand, its benefits, functions and features are described with the conceptual direction. In the second part, the concept of consumer, its types, characteristics of consumer behaviours, factors which affect on consumer's and purchasing decision process have been examined. In the third part, a survey was applied in Ankara for the impact of the brand on consumer behaviours then research findings have been evaluated. Finally, the results are evaluated and the recommendations have been made according to findings from the study.