Cu-16 % Al alaşımı ile Cu ve Al metallerinin örgü dinamiğinin iki ve üç cisim etkileşmeli potansiyel enerji fonksiyonları ile incelenmesi
Investigation of lattice dynamics of Cu-16% Al alloy and Cu, Al metals by potential energy functions with two and three-body interactions
  1. Tez No: 55135
  2. Yazar: GÜLTEN NAVRUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İRFAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Cu-16%A1 ALAŞIMI İLE CuVEAI METALLERİNİN ÖRGÜ DİNAMİ?İNİN İKİ VE ÜÇ-CİSİM ETKİLEŞMELİ POTANSİYEL ENERJİ FONKSİYONLARI İLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Gülten NAVRUZ GAZÎ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1996 ÖZ Bu çalışmada, Cu-16%A1 alaşımı ile Cu ve Al metallerinin örgü dinamiği, iki farklı potansiyel enerji fonksiyonu ile incelendi. Bunlar genelleştirilmiş Rydberg potansiyel enerji ve modifiye Morse potansiyel enerji fonksiyonlarıdır. Söz konusu alaşım ve metaller, bu iki farklı potansiyel enerji fonksiyonu kullanılarak, yalnız iki cisini etkileşmesi durumunda ve üç-cisim etkileşmesi durumlarında incelendi. Üç- cisim etkileşmeleri için üç-cisim etkileşme potansiyelleri tanımlandı. İki- cisim etkileşmesi durumunda, potansiyel enerji fonksiyonlarının parametrizesi yapılarak, alaşım ve metallerin elastik özellikleri, fonon frekansları hesaplandı. Çok-cisim etkileşmesi durumunda ise potansiyel enerji fonksiyonlarının ikili ve üçlü-etkileşimde parametrizeleri ayrı ayrı yapılarak fonon frekaslan hesaplandı. Her iki potansiyel ile hesaplanan tüm veriler deneysel sonuçlarla karşılaştırılarak yorumlandı. Bilim Kodu : 404.05.01 Anahtar Kelimeler : îki-cisim etkileşmesi, çok-cisim etkileşmesi, ikili- etkileşim, üçlü- etkileşim, parametrize, ikinci ve üçüncü - mertebeden elastik sabitler. Sayfa Adedi : 70 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. îrfan AKGÜN
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF LATTICE DYNAMICS OF Cu-16%A1 ALLOY AND Cu, Al METALS BY POTENTIAL ENERGY FUNCTIONS WITH TWO- AND THREE-BODY INTERACTIONS (M. Sc. Thesis) Gülten NAVRUZ GAZt UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1996 ABSTRACT In this study, the lattice dynamics of the Cu -16%A1 alloy and Cu, Al metals were examined by using two various potential energy functions. These are the generalized Rydberg potential energy and the modified Morse potential energy function. In two and three-body interactions; Cu, Al metals and Cu -16% Al alloy were investigated by using Rydberg and modified Morse potential energy functions, separately. In the two-body interaction, potential energy functions were parametrized and then the elastic properties, phonon frequencies of the alloy and metals were calculated. For three-body interactions, three-body potentials are developed. In the three - body interaction; the potential functions were also parametrized by considering double and ternary- interactions and phonon frequencies were determined. The results calculated by the potentials were compared with experimental data and commented. Science Cod : 404.05.01 Key Words : Two-body interaction, many-body interaction, double - interaction, ternary - interaction, parametrization, second- and third-order elastic constants. Page : 70 Supervisor : Assoc. Prof. Dr. îrfan AKGÜN