Karbon tabanlı kolloidal süspansiyonların polimer yüzeylere kaplanması ve antibakteriyel performanslarının belirlenmesi
Covering of carbon-based colloidal suspensions on polymer surfaces and determination of antibacterial performance
- Tez No: 551369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Biochemistry, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yüzyılın malzemesi olarak isimlendirilen ve üstün mekanik ve termal özelliklere sahip olan grafen nanoparçacık yüzey kaplamaları, yapılan tez kapsamında literatürde ilk olarak BET'lere uygulanarak farklı otopatojenik bakteri suşlarının yüzeye tutulumu ile biyofilm oluşumundaki azaltıcı etkileri incelenecektir. Tez kapsamı ile dünyada ilk kez nano teknoloji ile bakteriyel adezyonu ve biyofilm oluşumu azaltılmış ve aynı boyut ve malzemeden yapılmış diğer ticari BET'lere göre önemli avantaj sağlama potansiyeline sahip BET'ler geliştirilmiş olacaktır. Bu sayede, ülkemize özgü modern ve etkin bir BET üretimi yapılarak dışa bağımlılık azaltılacak, hatta dış pazarlar için yenilikçi ve modern teknoloji ürünü bir medikal ürüne sahip olunacaktır. Tez kapsamında grafen oksit nanoparçacıkların sentezlenmesinde iyileştirilmiş Hummers metodu kullanılacaktır. İndirgenmiş grafen oksit ise grafen oksitin fonksiyonel gruplarının kimyasal ajan ve termal yöntemlerinin birlikte kullanılarak indirgenmesi ile üretilecektir. Tez kapsamında sentezlenecek olan grafen içeren kolloidal süspansiyonlar silikon tabanlı silindir şeklindeki BET'lerin iç ve dış yüzeylerine vakum infiltrasyon yöntemi ile kaplanacaktır.
Özet (Çeviri)
Graphene nanoparticle surface coatings, which are named as the material of the century and have superior mechanical and thermal properties, will be applied to the BET's in the literature in the context of the thesis. With the scope of the thesis, for the first time in the world, bacterial adhesion with nano technology and biofilm formation will be reduced and BET's with the potential to provide significant advantage over other commercial BET's made of the same size and material will be developed. to our country, foreign dependency will be reduced and even an innovative and modern technology medical product will be acquired for foreign markets. Within the scope of the thesis, the synthesis of graphene oxide nanoparticles will be used. Reduced graphene oxide will be produced by the reduction of the functional groups of graphene oxide together using chemical agents and thermal methods. Colloidal suspensions containing graphene to be synthesized within the scope of the thesis will be coated with vacuum infiltration method on the inner and outer surfaces of silicone based cylinders.