Family embeddedness of opportunity recognition among women entrepreneurs in Turkey: A gendered perspective
Türkiye'deki kadın girişimcilerde fırsatı tanımlamanın aile ile iç içe geçmişliği: Toplumsal cinsiyet rolleri açısından
- Tez No: 551373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHTEREM ŞEBNEM ENSARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son yıllarda kadın girişimciliği ekonomilerin gelişmesine desteğinden dolayı yararlı bir uğraş olarak görülmektedir. Girişimcilik davranışının ilk ve en önemli süreçlerinden biri olan fırsat tanımlama ile alakalı birçok kavramsal ve deneysel çalışma yapılmıştır fakat fırsat tanımlamanın aile ile iç içe geçmişliği hakkında yapılan çok çalışma yoktur. Girişimcilik alanında yapılan çoğu çalışmanın gelişen ülkelere odaklanmasından olmasından dolayı hayatları toplumsal olarak dayatılan birçok cinsiyet rolüyle dolu olan Türkiye'deki kadın girişimcilere araştırmacılar tarafından yeterli ilgiyi görmemiştir. Bu çalışma, iş-aile çatışması, zenginleşmesi ve fırsat tanımlama ile aralarında oluşabilecek ilişkiyi incelemektedir. Enerji ve zamanımızın kısıtlı olduğu varsayımından yola çıkarak toplumsal cinsiyet rolleriyle ilgili bazı kontrol değişkenleri de oluşabilecek muhtemel anlamlı farklılıkları betimleyebilmek için test edilmiştir. Bu çalışma kavramlar arasında oluşabilecek ilişkileri kanıtlayabilmek adına nicel ve korelasyonel bir metodolojik yaklaşımı kullanmaktadır. Çeşitli kadın organizasyonları, kuluçka merkezleri ve kadın yatırım platformlarının yardımıyla Türkiye'deki toplam 279 kadın girişimciye anket gönderilmiştir. Elde edilen bulgular, fırsat tanımlama, iş-aile çatışması ve iş-aile zenginleşmesi arasında doğrudan bir ilişki olmadığını göstermektedir. Gruplar içinde oluşabilecek anlamlı farklılıkları ortaya koyabilmek adına test ettiğimiz kontrol değişkenlerinden sadece birinde anlamlı bir fark bulunmuştur. Sonuca göre, ev işlerine zaman ayıran kadınların iş hayatları ev işleri yapmayanlara göre daha çok zenginleşmektedir. Bu çalışma, sadece kadın örneklemine odaklanarak kadın girişimcilik alanına ve aynı zamanda ailenin fırsat tanımlama üzerindeki rolüne odaklanarak bu alana da katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, women entrepreneurship has proven to be a useful endeavor in helping economies thrive. A great deal of conceptual and empirical studies have been conducted regarding opportunity recognition of entrepreneurs, one of the first and crucial processes of entrepreneurial behavior, but family embeddedness context of opportunity recognition has been an understudied field of research especially about women. Since most studies about women entrepreneurship has focused only in developed countries, women entrepreneurs in Turkey whose lives are full of socially imposed roles such as home-maker, child-carer, and elder-dependent carer, has not gotten the attention they needed. Drawing upon the family embeddedness of entrepreneurship, this study aims to investigate the relationship between work and family conflict, enrichment, and opportunity recognition of women entrepreneurs in Turkey. With the assumptions of time and energy levels being fixed, certain control variables including some related gender roles were also tested with dependent variables to identify whether there is a significant difference between them. This paper utilizes a quantitative correlative approach to the issue to prove possible relationships that might exist between the phenomena. 279 women entrepreneurs in Turkey were surveyed with the help of women organizations, incubator centers, and women investment platforms. The findings suggest that there aren't any direct relationship between opportunity recognition, work-family conflict, and family-to-business enrichment. When control variables were tested for any significant difference within groups, only one variable showed significant difference for family-to-business enrichment. It suggests that women entrepreneurs who do spend time for housework are enriched in their business life more by their family those who do not. This paper contributes not only to the field of women entrepreneurship by focusing only on women sample, but also to the role of family in opportunity recognition studies.