Nano-silisyum dioksit (SiO2)'in ayçiçeği (Helianthus annuus L.) bitkilerinde fizyolojik etkilerinin araştırılması
Investigation of the physiological effects of nano-silicon dioxide (sio2) on sunflower (Helianthus annuus L.) plants
  1. Tez No: 551374
  2. Yazar: SİBEL KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, farklı boyut ve konsantrasyonlarda SiO2NP uygulaması yapılan Helianthus annuus L. (LG-5448) fidelerinin yaprak dokularında oransal su içeriği tayini, kök ve yaprak dokularında toplam protein içeriği, süperoksit dismutaz, katalaz, askorbat peroksidaz enzim aktiviteleri, malondialdehit (MDA) miktarı, klorofil miktarları, Si miktar tayini, SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) ve AFM (Atomik Kuvvet Mikroskobu) analizleri yapılmıştır. Elde ettiğimiz veriler ile NP'lerin bitkilerin aktif savunma sistemiyle abiyotik stres kaynaklı hasarı hafiflettiği ortaya konulmuştur. NP'lerin ROT oluşumunu tetiklediği ve bitkiler üzerine birtakım toksik etkilerininde olduğu belirtilmiştir. NP'lerin etki şekli ile ilgili olarak, mevcut bilginin tüm etki mekanizmasını sonuçlandırmak için yeni ve değişken olduğunu söyleyebiliriz. NP'lerin bitkilerdeki rolünün hücre içi ve moleküler seviyede daha fazla araştırılması gerektiği, NP'lerin stres inhibitörleri ve/veya stres indükleyicileri olarak hareket edip etmediğini tespit etmek için ileri çalışmalara ihtiyaç olduğunu da söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, control and determination of relative water content in leaf tissues of Helianthus annuus L. (LG-5448) seedlings in different sizes and concentrations of SiO2NP, total protein content in root and leaf tissues, superoxide dismutase, catalase, ascorbate peroxidase enzyme activities, malondialdehyde (MDA), chlorophyll content, Si quantification, SEM (Scanning Electron Microscope) and AFM (Atomic Force Microscopy) analyzes were performed. With the data we have obtained, it has been shown that NPs alleviate abiotic stress caused by plants' active defense system. It has been reported that NPs trigger ROT formation and have some toxic effects on plants. Regarding the mode of action of NPs, we can say that the current knowledge is new and variable to conclude the entire mechanism of action. Further studies are needed to determine whether the role of NPs in plants should be further investigated at the intracellular and molecular level, and whether NPs act as stress inhibitors and / or stress inducers.