Ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine karşı tutumlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi(Erzurum il örneği)
Examine the attitudes of the secondary school students towards physical education and sports in terms of different variables (The sample of Erzurum province)
  1. Tez No: 551409
  2. Yazar: EBUBEKİR KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ŞIKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Giriş ve Amaç: Bu araştırmada; ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine karşı tutumlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini Erzurum merkezine bağlı Palandöken, Yakutiye ve Aziziye ilçeleri oluştururken; örneklem grubunu ise bu ilçelerde bulunan 5 özel ve 5 devlet ortaokulu olmak üzere 10 ortaokuldaki toplam 1043 kız ve erkek öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem grubunun belirlenmesinde araştırmanın amacına uygun olarak çok aşamalı örnekleme seçim süreci tercih edilmiştir. Önce küme örnekleme yoluyla verilerin toplanacağı kurumlar belirlenmiş, ardından eleman örnekleme yoluyla bu kurumlarda eğitim gören öğrenciler belirlenmiştir. Okulların belirlenmesinde“uygun örnekleme yöntemi”kullanılmıştır. Belirlenen her okuldan 5. 6. 7. ve 8. sınıflardan rastgele seçilen şubelerden toplamda 1043 kız ve erkek öğrenciye tutum ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmada veriler; araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu ve Beden Eğitimi ve Spora İlişkin Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Öğrenci tutumlarının belirlenebilmesi için Demirhan ve Altay (2001) tarafından geliştirilen, 12 olumlu, 12 olumsuz olmak üzere 24 maddeden oluşan“Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veri setinin önce dağılım istatistikleri yapılmıştır ve elde edilen sonuca göre verilerin normal dağılım gösterdiği görülmüştür (p>.05). Bu bulgudan hareketle veriler üzerinde yüzde frekans, aritmetik ortalama, standart sapma gibi betimsel istatistiklerin yanı sıra, karşılaştırmalarda parametrik testler kullanılmıştır. Cinsiyet ve kurum türü karşılaştırmalarında“Bağımsız Gruplar İçin T-Testi”analizleri yapılmış, sınıf karşılaştırmasında ise“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Material and Method: The universe of the study consisted of Palandöken, Yakutiye and Aziziye districts connected to the central of Erzurum; the sample group consisted of 1043 girls and boys in 10 secondary schools, 5 of which were private and 5 of which were secondary schools in these districts. In order to determine the sample group, multistage sampling selection process was preferred. Firstly, the institutions where the data were collected by cluster sampling were determined and then the students who were educated in these institutions were identified by element sampling. Convenient sampling method was used in the determination of schools. Attitudes scale was applied to 1043 randomly selected male and female students from the 5th, 6th, 7th and 8th grades from each school. Results: The data were collected using the personal information form developed by the researcher and the Attitude Scale on Physical Education and Sports. In order to investigate student attitudes, Physical Education and Sports Attitude Scale which was developed by Demirhan and Altay (2001), consisting of 24 items, 12 positive and 12 negative, was used. Firstly, the distribution statistics of the data set were made and it was found out that the data showed a normal distribution (p> .05). Based on this finding, in addition to descriptive statistics such as percentage frequency, arithmetic mean, standard deviation, parametric tests were used for making comparisons. The“T-Test for Independent Groups”analysis was preferred for gender and institution type comparisons and One-Way Variance Analysis (ANOVA) test was used for class comparison.