Ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi (Kars ili örneği)
Analyzing the secondary school students' attitudes towards physical education and sports class with regards to multiple variances (The sample of Kars city center)
  1. Tez No: 457932
  2. Yazar: CEM ERDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER ÖZMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Education, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı; Kars il merkezinde öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumlarının belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini Kars il merkezinde öğrenim gören ortaokul öğrencileri oluştururken; örneklem grubunu ise aralarından rastgele yöntemle seçilmiş 10 ortaokulun 5, 6,7. ve 8. sınıfta öğrenim gören 481'i erkek 539'u kız olmak üzere toplam 1020 gönüllü öğrenci oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında iki farklı veri toplama aracından faydalanılmıştır. Birinci bölümünde demografik özellikler formu (öğrencilerin kişisel bilgi ve özelliklerini içeren 8 sorudan oluşan Kişisel bilgi formu) kullanılmıştır. İkinci bölümünde ilk ve orta öğretim öğrencileri üzerinde kullanılan, 12'si olumlu, 12'si olumsuz olmak üzere toplam 24 maddeden oluşan 5'li likert tipindeki Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği (BESTÖ) kullanılmıştır[1].
Özet (Çeviri)
This research's aim is to determine the secondary school students' attitudes towards physical training and sports class in Kars city center. While the research's population consists of the secondary school students who receive education in Kars city center, the sample group consists of 1020 voluntary students in total (481 of them are male and 539 of them are female) who receive education in 5th, 6th, 7th and 8th class in 10 different secondary schools which have been chosen randomly. In this research, two different data collection tool have been used to gather data. In the first chapter, demographical features form (Personal information form which consists of 8 questions about students' personal information and characteristics.) has been used. In the second chapter, physical training and sports attitude scale (BESTÖ) which is a 5 point likert scale has been used. This scale consists of 24 items: 12 of them are positive and 12 of them are negative. Besides, this attitude scale has been overhauled by Demirhan and Altay (2001)[1]. The scale's cronbach's alpha index has been calculated as 0.93 and criterion validity index has been calculated as 0.83.