Gemi adamlarının kişilik tipleri ile psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship among seafarers' personality types and psychological endurance levels
- Tez No: 551419
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM KORALTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırmanın amacı özel ve kamu gemilerinde çalışan gemi adamlarının çalışma ortamlarında karşılarına çıkan sorunlara karşı psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile kişilik tipleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu bağlamda araştırmaya 2018-2019 yıllarında Türkiye genelindeki kamuya ait veya ticari faaliyet gösteren gemilerde çalışan 306 gemi adamı katılmıştır. Verilerin toplanmasında Beş Faktör Kişilik Envanteri ve Psikolojik Dayanıklılık Ölçeğinden yararlanılmıştır. İstatistiki analizlerde Bağımsız Örnekler T-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Pearson Korelasyon Analizinden yararlanılmıştır. Araştırmada gemi adamlarının psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile dışadönüklük, nevrotizm/duygusal denge, sorumluluk, gelişim ve uyumluluk/yumuşak başlılık arasında pozitif yönde anlamlı bir etkileşim olduğu belirlenmiştir. Kişilik tipleri arasından dışadönüklük ve sorumluluk özelliklerine sahip kişilerin diğer kişilik tiplerine sahip olanlara kıyasla daha yüksek bir psikolojik dayanıklılık düzeyine sahip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the relationship between personality levels and psychological resistance levels of the seafarers working in maritime transportation enterprises to the problems they encounter in their working environments. In this context, 306 seaman employees both public and private marine transportation sector, across Turkey participated the survey during 2018-2019 years. Five factors were collected by Personality Inventory and Psychological Resilience Scale for Adults. Independent samples T-test, One-way ANOVA and Pearson Correlation Analysis were used for data analysis. In the study, it was determined that there was a positive correlation between the levels of psychological resilience of seafarers and extraversion, neuroticism / emotional balance, responsibility, development and adaptability / softness. Among the personality types, the level of psychological resilience of individuals with extraversion and responsibility characteristics was higher than those of other personality types.