Jeotermal atıksu kullanan buhar sıkıştırmalı bir ısı pompasının simülasyon modeli ile kararlı rejimdeki performans özelliklerinin bulunması
  1. Tez No: 55142
  2. Yazar: İBRAHİM AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ YÜCEL UYAREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
JEOTERMAL ATIK SU KULLANAN BUHAR SIKIŞTIRMAM BİR ISI POMPASININ SİMÜLASYON MODELİ İLE KARARLI REJİMDEKİ PERFORMANS ÖZELLİKLERİNİN BULUNMASI (Doktora Tezi) İbrahim AYYILDIZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MAYIS -1996 ÖZ Bu çalışmada, jeotermal su kullanan buhar sıkıştırman bir ısı pompasının kararlı rejimdeki performans özellikleri, ısı pompası bileşenleri için sade matematiksel modeller kullanan bir simülasyon modeli ile tespit edilmiştir. Simülasyon modelinde elde edilen lineer olmayan denklem sistemi için, ' Fortran ' programlama dilinde bir bilgisayar programı yazılmış ve denklem sistemi; R12, R22 ve R502 gibi saf soğutucu akışkan kullanan sudan havaya bir ısı pompası için, evaporator ve kondenser olarak kullanılan eşanjörlerin toplam ısı geçirme (K A) değerleri, jeotermal suyun giriş ve çıkış sıcaklıkları ile kondenserde ısıtılan havanın giriş ve çıkış sıcaklıkları değişken parametre olarak kullanılarak, iterasyon yöntemi ile nümerik olarak çözülmüştür. R22 kullanan ısı pompasından elde edilen performans katsayısı, R12 veya R502 kullanan ısı pompalarının performans katsayısından daha yüksektir. Evaporator ve kondenser olarak kullanılan eşanjörlerin (K A) değerlerinin, jeotermal suyun evaporatöre giriş sıcaklığının ve jeotermal suyun sıcaklığındaki düşme miktarının, ısı pompasının ısıtma tesir katsayısı üzerine etkileri bulunmuştur. Anahtar kelimeler : Isı pompası, soğutucu akışkanlar, ısıtma tesir katsayısı, Simülasyon Modeli.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF PERFORMANCE CHARACTERISTICS FOR THE STEADY-STATE OPERATION OF A VAPOR-COMPRESSION HEAT PUMP USING GEOTHERMAL WASTE WATER THROUGH A SIMULATION MODEL (Ph.D. Thesis) Ibrahim AYYILDIZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY MAY, 1996 ABSTRACT In this study, performance evaluation for the steady-state operation of a vapour-compression heat-pump using geothermal water as a heat-source has been conducted through a steady-state simulation model which was developed by using a simple mathematical model for each component of the cycle. The set of nonlinear equations in the simulation model has been solved using a computer program written in Fortran by a simple iteration method under the conditions that the heat-pump thermal output and the inlet and outlet temperatures of air and geothermal water are specified as known parameters. It was assumed that heat transfer characteristics of the condenser and evaporator can be estimated by the products of the heat transfer area A and the overall heat transfer coefficient K. It was found that the coefficient of performance (COP) of the heat-pump using R-22 is higher than that of ttie heat-pump using R-12 or R-502. The effects of KA value, the inlet temperature of geothermal water and the temperature difference between condenser and the evaporator on the coefficient of the performance of the heat-pump system and the compressor work input are shown graphically. Key Words : Heat Pumps, Refrigerants, COP, Simulation Model