Orifismetre yapımı ve uygulamaları üzerine deneysel çalışma
  1. Tez No: 55143
  2. Yazar: MEHMET AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. YÜCEL UYAREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ORİFİSMETRE YAPIMI VE UYGULAMALARI ÜZERİNE DENEYSEL ÇALIŞMA (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet AYDIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KASIM 1996 ÖZET Bu çalışmada debi, hız, sürtünme kayıpları ve bunlara etki eden faktörler deneysel olarak incelenmiştir. Daralan kesitten akış yöntemi ile ölçme tekniklerinden olan; Orifismetre incelenmiş, yapım teknikleri araştırılmıştır. Bu amaca uygun olarak labaratuvar şartlarında kullanılabilecek bir orifismetre imal edilmiştir. Bu cihaz üzerinde debi ve hız ölçümleri yapıldığı gibi borularda meydana gelen basınç kayıpları da Reynolds sayısına bağlı olarak ölçülebilmektedir. Yapılan bu cihaz üzerinde orifis ölçümleri ve borudaki basınç kayıpları, depodaki su seviyesi değiştirilerek alınmış ve sonuçlar manometreden okunmuştur. Cihazdan alman sonuçlar teorik sonuçlarla karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
AN EXPERIMENTAL STUDY ON PRODUCTION AND APPLICATIONS OF ORIFISMETER (M. Sc Thesis) Mehmet AYDIN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY NOVEMBER, 1996 ABSTRACT In this study, flow, rate, velocity, friction losses, and factors affecting them have been investigated. Orificemeter; known as a contraction method to measure velocity was studied on and for this purpose different types of orifices were designed and manufactured for using in laboratory conditions. By the device not only measurements of orificis can be done but also it's possible to detect the losses of pressure on flowing fluid in a pipe on the manometer. The volocity measurements and the pressure drops in the pipe were conducted by changing the head of fluid in the container, and the results were obtained as manometer readings. The outcome of the results were compared with the theoritical ones. II