Yeni zelanda frenk üzümü özütü tüketiminin dinlenim ve egzersiz sırasında substrat oksidasyonu ve kardiyovasküler yanıtlara etkisi
Effects of new zealand blackcurrant consumption on substrate oxidation and cardiovascular responses during resting and exercise
  1. Tez No: 551422
  2. Yazar: MEHMET AKİF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Spor, Nutrition and Dietetics, Public Health, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Yeni Zelanda Frenk Üzümü (YZFÜ) antosiyanin içeriği yüksek olan bir meyvedir. YZFÜ özütünün 7 gün boyunca her gün tüketiminin yağ yakımını arttırdığı ve kardiyovasküler yanıtları desteklediği çalışmalarda gösterilmiştir, ancak bu etkileri en üst seviyeye çıkarmak için optimal YZFÜ özütü tüketiminin ne kadar süre ve sıklıkta olması gerektiği bilinmemektedir. Bu nedenle bu çalışmada farklı süre ve sıklıkta YZFÜ özütü tüketiminin dinlenik durumda ve tempolu yürüyüş sırasında yağ yakımına ve kardiyovasküler yanıtlara etkisi araştırılmıştır. Çalışma University of Chichester'da (İngiltere) 16 erkek birey üzerinden yürütülmüştür. Bireylerin ilk olarak antropometrik özellikleri, diyetle antosiyanin alım miktarları, fiziksel aktivite düzeyleri belirlenmiştir. Daha sonra bireylere 1 gün (akut doz), 7 gün boyunca her gün, 14 gün boyunca günaşırı ve 14 gün boyunca her gün içerisinde 210 mg antosiyanin bulunan YZFÜ özütü randomize çapraz geçişli dizaynla tükettirilmiştir. Bireylerin her bir tüketim sonrası Douglas Bag yöntemiyle yağ oksidasyon düzeyleri, Portapres cihazıyla kardiyovasküler yanıtları dinlenik durumda ve 30 dakikalık tempolu yürüyüş sırasında ölçülerek kaydedilmiştir. Dinlenik durumda yağ yakım düzeyi 14 gün boyunca her gün YZFÜ özütü tüketimi sonrası ön teste göre % 9,9 arttmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
New Zealand Blackcurrant (NZBC) is a high anthocyanin content fruit. It has been shown that 7-day intake of NZBC extract increase fat oxidation and improve cardiovascular responses but it is not known optimal duration and frequency of NZBC extract intake to maximize beneficial effects on fat oxidation and cardiovascular responses. Therefore, it is examined the effect of different duration and frequency of NZBC intake on fat oxidation and cardiovascular responses during resting and brisk walking in this study. This study has been done at University of Chichester (UK) and 16 male adults volunteered for the study. First, anthropometric measurements, daily anthocyanin intake and, physical activity level were calculated for participants. Then, participant consumed NZBC extract (containing 210 mg anthocyanins) during 1-day (acute), 7-day, 14-day continuously and 14-day intermittently (every other day). A randomised, cross-over experimental design was used between supplementation conditions. Fat oxidation level was determined by Douglas Bag method and cardiovascular responses was measured by Portapres device during resting and 30-min brisk walking. 14-day continuous NZBC intake increased fat oxidation by %9,9 during resting (p0,05).