Y ve Z kuşağındaki taekwondo sporcularının çok boyutlu mükemmelliyetçilik düzeylerinin sporda güdülenme ve başarı motivasyonu ile ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship between multi-dimensional perfectionism levels of taekwondo athletes in the Y and Z generation and sports motivation and achievement motivation
  1. Tez No: 551423
  2. Yazar: ALİ ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmanın amacı, Y ve Z kuşaklarındaki taekwondo sporcularının çok boyutlu mükemmeliyetçilik düzeylerinin sporda güdülenme ve başarı motivasyonu ile ilişkisini belirlemektir. Çalışma, Y kuşağı için 103, Z kuşağı için 105 olmak üzere toplam 208 elit düzeydeki taekwondo sporcusunun katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştımaya katılan sporculara müsabakadan önce Spora Özgü Çok Boyutlu Mükemmelliyetçilik Ölçeği, Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği ve Sporda Güdülenme Ölçeği uygulanmıştır. İstatistiksel analiz de SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır Spora özgü çok boyutlu mükemmeliyetçilik ölçeği, spora özgü başarı motivasyonu ölçeği ve sporda güdülenme ölçeklerinin alt boyutların güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Verilerin normal dağılıp dağılmadığı Kolmogorov-Smirnov testi ile analiz edilmiştir. Parametrik test koşullarının sağlandığı durumlarda t testi, tek yönlü ve iki yönlü ANOVA testi, parametrik test koşullarının sağlanmadığı durumlarda ise Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis H testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the multidimensional perfectionism levels of taekwondo athletes in Y and Z generations with motivation in sport and success motivation. The study was carried out with the participation of a total of 208 elite Taekwondo athletes, 103 for the Generation Y and 105 for the Z Generation. The sports-specific multi-dimensional perfectionism scale, sports-specific success motivation scale and sport motivation scale were applied to the participants before the competition. SPSS 22.0 package program was used for statistical analysis. Sports specific multidimensional perfectionism scale, fitness-specific success motivation scale and fitness motivation scales were analyzed for reliability of sub-dimensions. The data were analyzed by Kolmogorov-Smirnov test. For parametric test conditions t test, one-way and two-way ANOVA test were used and for non-parametric conditions Mann-Whitney and Kruskal-Wallis H test were used.