Comparing fat phobia attitudes of faculty of health sciences students in A foundation university
Bir vakıf üniversitesinde sağlık bilimleri fakültesinde okuyan öğrencilerin kilofobi durumunun karşılaştırılması
- Tez No: 551457
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU DURUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde eğitim görmekte olan öğrencilerin kilofobi durumunu saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla; araştırmaya katılmayı kabul eden 311 öğrenciye yaş, cinsiyet, eğitim almakta olduğu bölüm, boy (cm), kilo (kg) ve 14 maddelik Kilofobi Ölçeği sorularını içeren bilgi edinme amaçlı veri formu dağıtılmış ve katılımcılardan, formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaları istenmiştir. Elde edilen veriler SPSS Statistics 22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, Beslenme ve Diyetetik bölümü öğrencilerinin ortalama kilofobi puanı 3,92; Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü öğrencilerinin 3,54; Hemşirelik bölümü öğrencilerinin ise 3,82 çıkmıştır. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünde eğitim görmekte olan öğrencilerin kilofobi puanı; Beslenme ve Diyetetik ve Hemşirelik bölümünde okuyan öğrencilerin kilofobi puanından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulunurken cinsiyete göre kadın ve erkek öğrencilerin kilofobi puanları incelendiğinde ise, istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık çıkmamıştır. Öğrencilerin BKİ değerleriyle kilofobi puanı arasındaki ilişki incelendiğinde; zayıf BKİ aralığında yer alan öğrencilerin kilofobi puanı, normal BKİ aralığında yer alan öğrencilerin kilofobi puanından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuş ve diğer BKİ aralığında yer alan öğrencilerin kilofobi puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Çalışmanın sonucunda, geleceğin sağlık çalışanları olarak Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde eğitim görmekte olan öğrencilerin, obez bireylerin tedavi süreçlerini negatif yönde etkileyen kilofobiye sahip olduğu ve farkındalık oluşturularak kilofobinin önlenmesi veya azaltılması gerektiğine ulaşılırken; bu alanda yeni stratejilerin oluşturulması ve daha geniş araştırmaların yapılması gerekli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine fat phobia scores of Faculty of Health Sciences students in Yeditepe University. For this purpose, 311 students who accepted to participate in the research were given data forms consisting of demographic questions such as age, gender, studying department, height (cm), weight (kg) and 14-item Fat Phobia Scale. Data obtained from data forms was biostatistically analyzed via SPSS Statistics 22 and in a result; fat phobia score of students who are studying Nutrition and Dietetics was determined 3,92, fat phobia score of students studying Physical Therapy and Rehabilitation was 3,54 and fat phobia score of students who are studying Nursing was found 3,82. Fat phobia score of students who are studying Physical Therapy and Rehabilitation was found significantly lower than fat phobia scores of Nutrition and Dietetics and Nursing students. On the other hand, no significant difference was determined between gender and fat phobia score. Students who are in thin BMI range was found to be have significantly higher fat phobia score than students being in healthy BMI range. However, for students that are in other BMI ranges, no significant difference was determined according to their fat phobia score. Consequently, as a future health-care professionals, students who are studying in Health Sciences Faculty were found to have fat phobia that affects individuals' obesity treatment negatively. Thus, for avoiding or decreasing fat phobia, public awareness and new strategies should be developed and broader scientific researches are needed.