Beden eğitimi ve spor yüksekokulunda öğrenim gören kız ve erkek öğrencilerin kilofobi düzeylerinin karşılaştırılması
Comparing fatphobic attitudes of male and female students studying at school of physical education and sports
  1. Tez No: 386573
  2. Yazar: CEM YOKSULER YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP F. DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Aşırı kilo ya da obezite çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olarak bilinmektedir. Kilolu bireylerin çeşitli fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra, özellikle toplumun sergilediği olumsuz tutumlardan kaynaklı psikolojik ve sosyolojik sorunlarla da mücadele etmeleri gerekmektedir. Aşırı kilolu ya da obez kişilere karsı sergilenen olumsuz tutum ?Kilofobi? (Fatphobia) olarak nitelendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı da Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda öğrenim gören kız ve erkek öğrencilerin kilofobi seviyelerinin belirlenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Araştırma modeli olarak karşılaştırmalı ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda öğrenim gören 1., 2., 3. ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmuştur (N= 467). Veri toplama aracı olarak ?Kilofobi Ölçeği? kullanılmıştır. Verilerin analizinde, araştırma sorusuna uygun olarak parametrik hipotez testlerinden biri olan ve bağımsız iki grubun karşılaştırılması için kullanılan iki ortalama arasındaki farkın anlamlılık testi kullanılmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 16.00 (Statistical Package Social Science) istatistik paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kız ve erkek öğrencilerin kilofobi seviyeleri orta düzeyde bulunmakla birlikte, kız ve erkek öğrencilerin kilofobi seviyeleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır t(465)= 1.11, p>.05.
Özet (Çeviri)
Obesity is one of the most crucial health problems in the world. Obese individuals face multiple forms of prejudice and discrimination including physical, psychological and sociological. These negative attitudes toward and stereotypes about fat people termed as ?fatphobia?. The purpose of this study was to determine and compare fatphobic attitudes of male and female students studying at Çukurova University, Physical Education and Sports College. Sample of the study consisted of 1st, 2nd, 3rd, and 4th year students (N= 467) studying at Çukurova University Physical Education and Sports College. Data were collected by using ?Fatphobia Scale?. Independent samples t-test was used to analyze data. Data were analyzed by using SPSS 16.00 (Statistical Package Social Science). Results of the analysis demonstrated moderate fatphobic attitudes by both male and female students. Additionally, no significant difference found between male and female students? fatphobic attitudes, t(465)= 1.11, p>.05.